Starożytne ulice w centrum Bułgarii

W Płowdiw w Bułgarii archeolodzy odkryli brukowaną ulicę, która pochodzi z III wieku.  Odkryty odcinek krzyżuje się z innym, odsłoniętym w latach 80-tych XX wieku.

Rzymianie zajęli miasto Płowdiw (środkowa Bułgaria) w 47 roku. Wtedy nosiło ono nazwę Filipopolis, nadaną mu już w połowie VI wieku przed naszą erą. Po opanowaniu miasta najeźdźcy zmienili jego nazwę na Trimontium, a gdy je rozbudowali, stało się ono głównym ośrodkiem Tracji (prowincji rzymskiej).

Prace wykopaliskowe w centrum Płowdiw, prowadzone w celu przebudowy Placu Głównego, doprowadziły archeologów do niezwykłych wniosków – było to miejsce zabudowy z okresu rzymskiego.

Odkryty odcinek pokryty jest kamieniami pozyskiwany ze skał sjenitowych. Te gromadzono ze wzgórz, które otaczały miasto. Ulica pochodzi prawdopodobnie z III wieku. Archeolog Maja Martinowa poinformowała, że odnaleziona część szlaku prowadziła do agory, gdzie skupiało się całe życie handlowe miasta. Oprócz wspomnianego odcinka udało się także odnaleźć elementy starożytnej kanalizacji miejskiej, w tym ceramiczne elementy rur.

Znalezisko pozwoli na dokładniejsze przedstawienie systemu ulic, który stworzono w starożytności w Trimontium. Po zakończeniu rekonstrukcji placu odkrycia będą eksponowane wraz z pozostałościami fasad rzymskich budowli i kolumn.

Żródło: tvp.info, wikipedia.org
Fot. TT/Bulgaria Fixers

Karolina Charchowska

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*