University of West Florida

Studenci University of West Florida prowadzą badania na stanowisku archeologicznym Arcadia Mill w Milton

Na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku rozpoczęła się kolejna edycja prac wykopaliskowych na terenie stanowiska Arcadia Mill w Milton, w amerykańskim stanie Floryda. W tych wykopaliskach od 2009 roku uczestniczą studenci archeologii z University of West Florida. W tym roku ich opiekunem naukowym jest doktor Adrianne Walker. Najciekawszym jak dotąd obiektem, który udało im się odnaleźć jest żelazna konkrecja ozdobiona skorupą żółwia.

Stanowisko archeologiczne Arcadia Mill obejmuję obszar posiadłości należącej w przeszłości do Ezekiela Simpsona i jego rodziny. W 1835 roku zbudował on na jej terenie dom, a wkrótce potem również kompleks zabudowań przemysłowych. Znajdowały się tam m.in. tartak, warsztat to heblowania i obróbki drewna, pracownia do wyrobu gontów oraz wiader, młyn oraz przędzalnia. Do posiadłości były doprowadzone tory kolejowe. Arcadia Mill była pierwszym i zarazem największym kompleksem przemysłowym w północno-zachodniej Florydzie, który był zasilany wodą. Główną siłą roboczą kompleksu byli niewolnicy. Około 1840 roku Simpsonowie zakupili 40 niewolnic do pracy w przędzalni. Specjalnie dla nich wybudowali murowaną chatę, w której zamieszkały. Chata została rozebrana na początku XXI wieku. Część badaczy uważa, że była tam również specjalna szkółka zorganizowana dla nich, jednakże wykopaliska nie potwierdziły tego. W trakcie obecnych wykopalisk udało się natomiast odkopać piwniczkę chaty, w której młodzi archeolodzy znaleźli wielką żelazną konkrecję przyozdobioną skorupą żółwia. Ich zdaniem była ona elementem wierzeń niewolnic.

Głównym obiektem zainteresowania archeologów są jednak pozostałości domu Simpsonów. Budynek zbudowany przez Ezekiela Simpsona spłonął w 1935 roku. Wkrótce potem został odbudowany z wiernym odtworzeniem jego wyglądu. Nowy budynek z niewielkimi zmianami przetrwał do dzisiaj. Badaczy interesują jednak pozostałości dawnego domu. Adrianne Walker powiedziała, że chcą dostać się do specyficznej, ceglanej, pionowej konstrukcji, której zadaniem było wzmocnienie ścian budynku. Obiektem ich zainteresowania był również poziom wód gruntowych i system odprowadzania wody jaki był stosowany w budynku. Udało im się ustalić, iż system był skuteczny.

Prace wykopaliskowe potrwają do końca lipca.

Źródło: wuwf.org,  archeology.org, historicpensacola.org

Damian Sideł

 

Tagi:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*