Twierdza Toruń – kolejne spotkanie z cyklu Toruń Miasto Zabytków, już za nami!

Zapowiedź tego wydarzenia pojawiła się na naszej stronie: http://historykon.pl/twierdza-torun-kolejne-spotkanie-z-cyklu-torun-miasto-zabytkow/

Jakie wnioski? Słuchacze chcą więcej! W planach kolejna konferencja poświęcona historii Twierdzy Toruń. Ogromne zainteresowania fortyfikacjami wywarli na uczestnikach wykładu, wcześniej wspomniani prelegenci: Adam Kowalkowski i Marcin Orłowski.
Zaplanowane spotkanie było wielkim zaskoczeniem. Nie tylko dla organizatorów, ale również dla przybyłych gości. Organizatorzy byli zaskoczeni ogromną frekwencją, przybyło około 150 osób. Natomiast dla słuchaczy zaskoczeniem były nowe informacje o Toruńskiej Twierdzy, jak i również te, które zawierały właśnie tą ciemną, przykrą stronę niszczejących fortyfikacji Torunia.

Adam Kowalkowski spotkanie podsumował takimi słowami:
Nie spodziewaliśmy się tak wielkiej ilości osób. Nigdy w historii spotkań w Książnicy Kopernikańskiej, nie zdarzyło się, by trzeba było donosić krzesła i mimo tego miejsc siedzących i tak nie starczyło. Bardzo serdeczne podziękowania kierujemy do tych miłośników Toruńskiej Twierdzy, którzy przybyli na dzisiejsze spotkanie, żeby dowiedzieć się nowych faktów o fortyfikacjach. Jednak, co najważniejsze, widać było, że poruszane tematy bardzo zainteresowały przybyłych gości. Może po powrocie do domów będą tę wiedzę, te wiadomości – przekazywać dalej: rodzinie, znajomym. O takie działanie nam właśnie chodzi. Dzięki edukacji, swego rodzaju pracy u podstaw, coraz więcej osób ma świadomość tego, że dziedzictwo Torunia to nie tylko starówka, ale również fortyfikacje. Sądzę, że coraz więcej ludzi będzie toruńskie fortyfikacje odwiedzało. Odwiedzało świadomie i doceniało niszczejące dziedzictwo naszego miasta.

Wśród słuchaczy obecni byli głównie historycy i pasjonaci poruszanych tematów. Nie zabrakło również młodzieży, która z zaciekawieniem wsłuchiwała się w opowieści prelegentów. Coraz więcej osób uświadamia sobie znaczenie Twierdzy Toruń – nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej.

Ja oceniam spotkanie na bardzo wysokim poziomie merytorycznym – dodaje Kamil Tomczyk, pasjonat fortyfikacji – Adam i Marcin posiadają ogromną wiedzę i pasję! W ciągu dwóch godzin zbombardowali zgromadzonych na sali ludzi potężną dawką wiedzy i ciekawostek, o których zapewne nawet rodowici mieszkańcy Torunia nie mieli pojęcia. Szkoda, że czas był ograniczony, bo jest to temat rzeka, którego nie tak się wyczerpać na jednym krótkim spotkaniu. Dopisała również frekwencja, co bardzo zaskoczyło organizatorów jak i również samych prelegentów.

Temat Twierdzy Toruń w ostatnim czasie jest poruszany na wielu płaszczyznach i myślę, że ludzie mają coraz większą świadomość tego, że poza gotycką starówką istnieją wokół miasta jeszcze inne ciekawe zabytki i coraz chętniej zagłębiają się w temacie fortyfikacji toruńskich i stanu ich zachowania oraz ochrony przed dewastacją.

Niedosyt i zadowolenie. Takie odczucia pozostają po spotkaniu. Niedosyt zapewne szybko zostanie zniwelowany, w planach już są następne konferencje. Zadowolenie natomiast z pewnością będzie rosło z powodu tak dużej liczby przybyłych osób, którym dobro kultury i dbałość o zabytki nie pozostaje obojętne.

Paweł Pilarski

Zdjęcia autorstwa Pawła Pilarskiego i Kamila Tomczyk.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*