Tysiące nowych archiwaliów w Internecie

Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Reparacji Wojennych przedstawicielka Archiwum Akt Nowych poinformowała, iż placówka udostępni w Internecie dziesiątki tysięcy dokumentów na temat strat i zbrodni wojennych z lat 1939–1945. To niemalże najlepszy prezent przedświąteczny dla wszystkich historyków XX stulecia!

Dyrekcja Archiwum Akt Nowych w Warszawie podjęła decyzję o digitalizacji ponad 60 tys. dokumentów, znajdujących się w zbiorach archiwum dotyczących lat II wojny światowej a ściślej rzecz ujmując strat wojennych, jakie poniosła Polska w tym okresie i zbrodni wojennych na narodzie polskim.

Procedura ta ma być częścią dłuższego i obszerniejszego procesu dokumentowania polskich strat wojennych z okresu II wojny światowej, prowadzonego obecnie na zlecenie polityków rządzącej koalicji. Działania te są też wynikiem niezwykle wnikliwej kwerendy archiwalnej, której zostało poddanych niemalże 70 metrów bieżących akt. W drugim jej etapie do digitalizacji wyznaczono te, dokumenty, które w ocenie Archiwum przysłużą się sprawie reparacji i odszkodowań.

Pracownicy Archiwum ruszyli już z pracami digitalizacyjnymi i pierwsze tego typu skany dokumentów mają być dostępne do końca jeszcze tego roku.  Cały katalog ma trafić do sieci w pierwszej połowie 2019 roku.

Źródło: dzieje.pl
Fot. Wikimedia Commons

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*