Ukraińcy próbowali przemycić przez granicę zabytkowe przedmioty

Trzydziestodwuletni obywatel Ukrainy oraz jego pięćdziesięcioczteroletni wspólnik, próbowali przemycić przez granicę siedemdziesiąt sześć zabytkowych przedmiotów, w tym między innymi wyposażenie płetwonurka, aparaty, legitymacje czy zdjęcia. Część sprzętu pochodziła z okresu II wojny światowej.

Funkcjonariusze służby celno-skarbowej w czasie rutynowej kontroli bagażów na przejściu granicznym w Medyce, odkryli w rzeczach ukraińskiego obywatela niecodzienne przedmioty. W środku znajdowało się wiele rzeczy o historycznym znaczeniu – oprócz zdjęć czy legitymacji, dwaj Ukraińcy próbowali przemycić mosiężny hełm oraz buty płetwonurka, a także klucze z Gwiazdą Dawida.

Przemytnicy przyznali się do winy, twierdzili, iż część przedmiotów należała do nich, inne zostały im przekazane. Rzeczy miały najprawdopodobniej trafić do Włoch. Nie wiadomo kto był (i czy był) zleceniodawcą dwójki szmuglerów.

Biegli ocenili wiek przedmiotów oraz ich wartość historyczną. Po zakończeniu wszelkich procedur rzeczy zostaną przekazane najprawdopodobniej do muzeum wskazanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przypadek obywateli Ukrainy nie jest jednak jedynym, gdyż w ubiegłym roku funkcjonariusze służby celnej skonfiskowali czterysta dwadzieścia pięć zabytkowych przedmiotów, większość z tych przypadków została udaremniona w Medyce.

Źródło: tvn24.pl

Fot: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*