Ustalono miejsce lądowania legionów rzymskich w Brytanii

Archeolodzy z Uniwersytetu w Leicester ustalili miejsce, w którym wylądowały legiony rzymskie pod wodzą Juliusza Cezara. Miejscem tym była zatoka Pegwell.

Badacze z Uniwersytetu w Leicester ustalili miejsce, gdzie w Brytanii wylądowały rzymskie legiony pod wodzą Juliusza Cezara. Miejscem tym była zatoka Pegwell (ang. Pegwell Bay) znajdująca się na wyspie Thanet (ang. Isle of Thanet). Zatoka ta i wyspa znajdują się w północno-wschodniej części hrabstwa Kent. Badacze ustalili miejsce na podstawie opisu lądowania, którego autorem był sam Juliusz Cezar. Przyporządkowali oni teren opisany przez rzymskiego wodza do tego, jaki istnieje w dniu dzisiejszym. Ponadto zatoka jest tak szeroka, że z łatwością zmieściłaby się w niej cała rzymska flota inwazyjna.

Ponadto badacze odkryli w pobliżu miejscowości Ebbsfleet, która znajduje się w rejonie Thanet, pozostałości po rowie obronnym. Rów ten o szerokości 4-5 metrów i głębokości 2 metrów według badaczy ma przypominać ten, jaki pozostał do dziś w Alezji. Ponadto oprócz rowu badacze odnaleźli w Ebbsfleet żelazne fragmenty broni (m.in. rzymskiego oszczepu pilum). Zdaniem badaczy rów ten był częścią obozu, który założyli Rzymianie po przybyciu do Brytanii.

Źródło: heritagedaily.com
Fot: Wikimedia Commons

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*