W Australii rusza akcja poszukiwań podwodnych wraków

W australijskim stanie Wiktoria, znajdującym się w południowo-wschodniej części kraju, dojdzie do poszukiwań zatoniętych statków, znajdujących się na dnie tamtejszych wód. W poszukiwania są zaangażowane władzę stanu, Australian Heritage oraz miejscowi rybacy.

Na samym dnie tamtejszych wód może zalegać blisko 660 najróżniejszych jednostek morskich, ale i też powietrznych. Do dzisiejszego dnia wyłowiono 318 „podwodnych skarbów”, w tym okręt brytyjskich sił wodnych HMS Sappho. Wraki datuje się na okres pojawiania się pierwszych osadników w rejonie stanu Wiktoria.

W poszukiwania zostali zaangażowani także lokalni rybacy, którzy posiadają nie małą wiedzę na temat lokalnych mórz. Australijscy marynarze zostali wyposażeni w odpowiednią technologię oraz wytyczne w razie odnalezienia wraku. Lokalne władzę już przygotowują system finasowania poszukiwań oraz uproszczenie zgłaszania wraków. Sam projekt Heritage Victoria Shipwreck Discovery Program, jak mówi minister ds. Planowania Stanowego Richard Wynne ma za zadanie identyfikowanie i zgłaszanie podwodnych znalezisk.

 „Wraki statków dają fascynujące spojrzenie w przeszłość, zarówno historii Australii, jak i świata. Dlatego ważne jest, aby wszelkie nowe odkrycia były rejestrowane i chronione. Ten program podkreśla ważną rolę, jaką przemysł morski odgrywa w ochronie naszego podwodnego dziedzictwa. Liczę również, że tchnie nowe życie w poszukiwania nieodkrytych dotąd skarbów Wiktorii”.

 Źródło: divers24.pl

Fot. Wikimedia Commons

Krystian Styczyński

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*