W Holandii robotnicy odnaleźli skarb z piętnastowiecznymi monetami

Robotnicy pracujący przy układaniu rur na budowie w Holandii odnaleźli przez przypadek gliniany garnek pełen złotych i srebrnych monet. Pochodzą one z XV wieku i przedstawiają m.in. wizerunki króla Anglii Henryka VI, papieża Pawła II i Dawida z Burgundii, biskupa Utrechtu.

1 marca bieżącego roku robotnicy z firmy Oasen pracując w mieście Hoef en Haag przy układaniu rur, odnleźli przez przypadek gliniany garnek pełen złotych i srebrnych monet. Wszystkich monet było 500, z czego 12 złotych. Monety pochodzą z XV wieku. Część monet była zawinięta w tkaninę pochodzącą z epoki. Najprawdopodobniej służyła ona zabezpieczeniu monet. Archeolog Peter de Boer z Omgevingsdienst Regio Utrecht powiedział, że większość monet jest datowana na lata 1470 i 1480. Niektóre z nich przedstawiają króla Anglii Henryka VI, papieża Pawła II, a także Dawida z Burgundii, biskupa Utrechtu. Monety mogą okazać się ważnym źródłem dla dziejów średniowiecznego miasta Hagestein, po jego upadku w roku 1405 w wyniku oblężenia. Są także ważnym źródłem dla dziejów Niderlandów Burgundzkich na terenie, których były używane.
Monety są obecnie badane przez specjalistów. Po zakończeniu prac zostaną oddane właścicielom. Przedstawiciel firmy Oasen powiedział, że są to cztery podmioty – dwaj robotnicy którzy znaleźli monety, właściciele gruntu oraz developer budynku. Dodał, że finalnie monety zostaną najprawdopodobniej przekazane do muzeum.

Źródła: livescience.com, foxnews.com
Fot.: Oasen

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*