W Rosji odkryto grób mężczyzny pochowanego w stroju z ptasich dziobów

Mężczyzna był prawdopodobnie szamanem a strój w jakim go pochowano jest zrobiony z około 50 dziobów, głównie żurawi i czapli, tworzących swoisty kołnierz wokół głowy zmarłego.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Ust-Tartas w Nowosybirsku w Rosji. Zdaniem rosyjskich badaczy grób może mieć nawet 5000 lat. Dotychczas w tym miejscu odnaleziono już ponad 30 pochówków.

Lilia Kobeleva z Nowosybirskiego Instytutu Archeologii i Etnografii wysunęła tezę, że mężczyzna był szamanem i to by tłumaczyło jego specyficzny strój. Obok jest pochowany inny mężczyzna, w grobie którego znaleziono coś, co badacze określili jako parę okularów z brązu. Być może były częścią maski, choć możliwe, że pełniły rolę biżuterii bądź też związane były z odprawianymi rytuałami. Grobowiec pochodzi z kultury Odinowa, która w tym czasie dominowała w tym regionie.

Dzioby składające się na strój zostaną poddane dokładnemu badaniu.

„Dzioby były montowane z tyłu czaszki, wzdłuż szyi, jak gdyby były kołnierzem chroniącym właściciela, kiedy tu żył” – skomentowała znalezisko Kobeleva. „Nic, co znaleźliśmy wcześniej nie było tak imponujące jak odkrycia w tych dwóch grobach. Obaj mężczyźni musieli pełnić ważne role w społeczeństwie” – dodała.

Źródła: mirror.co.uk, siberiantimes.com

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*