Okupowany Paryż – kolejne spotkanie z cyklu „Miasta Walczące” w Muzeum Powstania Warszawskiego

Kolejne spotkanie z cyklu „Miasta Walczące” już w poniedziałek, 13 października o godz. 18.00 w Auli Jana Nowaka Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tym razem porozmawiamy o okupowanym przez Niemców Paryżu, w którym mimo wojny kwitło bogate życie kulturalne, a w 1944 roku doszło do trwającego kilka dni powstania, zakończonego wyzwoleniem miasta. Impreza została objęta przez nasz portal patronatem medialnym.

Francuzi podkreślają to, że w czasie II wojny światowej nie podpisali kapitulacji, lecz rozejm/zawieszenie broni. Jednak współpraca, na jaką poszli z Niemcami była kolaboracją na szeroką skalę. Oprócz kolaboracji politycznej, społecznej, gospodarczej ważna była kolaboracja kulturalna. W okupowanej przez Niemców Francji, przez cztery lata wyprodukowano 220 filmów, bujnie rozwijał się rynek wydawniczy, działały teatry i sceny muzyczne.

Mimo że okupacji Francji i Polski nie da się porównać, to historycy czasem zestawiają ze sobą Powstanie Warszawskie i trwające kilka dni tzw. Powstanie Paryskie. Choćby po to, by pokazać różnice w nastawieniu ludności, czy państw sojuszniczych. Co ciekawe, Francuzi byli straszeni przez Niemców „polonizacją”, co w tym kontekście oznaczało przymus kolaboracji pod groźbą wprowadzenia terroru takiego, jaki stosowano w Polsce.

Rozpowszechnionym mitem jest antyfaszystowska postawa Komunistycznej Partii Francji – o tym, komu zależało na Powstaniu Paryskim, o udziale Amerykanów i francuskiej walce o honor będziemy rozmawiać na poniedziałkowym spotkaniu z historykami i romanistami. Naszymi gośćmi będą profesorowieJerzy Eisler, Remigiusz Forycki i Krzysztof Rutkowski. Spotkanie poprowadzą: Barbara Schabowska oraz Mateusz Matyszkowicz.

Dlaczego zajmujemy się miastami? Bo podobnie jak Benjamin Barber, autor książki „Gdyby burmistrzowie rządzili światem”, uważamy, że miasta są sercem świata; a z ostatniego raportu ONZ wynika, że ponad połowa ludzi na świecie mieszka w miastach. Miasta są szczególnymi punktami przestrzeni, wokół których krystalizuje się życie. Nie chcemy rozmawiać o technikach walk ulicznych, ale przyjrzeć się miastom, które w różny sposób doświadczyły traumy wojny, widma zagłady, czy powstania.  Wybraliśmy 4 metropolie – Warszawę, Paryż, Berlin i Nowy Jork. Spotkanie poświęcone Warszawie zainaugurowało nasz cykl. W poniedziałek, w audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego, porozmawiamy o Paryżu.

Dyskusji będzie można wysłuchać na antenie Programu II w sobotnich „Przestrzeniach kultury”.

Link do strony wydarzenia na Facebooku.

Link do profilu cyklu na Facebooku

 

One Comment

  1. Mariusz Płatek

    Będzie możliwość pobrania zapisu dyskusji ?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*