Drezno: zatrzymanie osób w sprawie zeszłorocznej kradzieży z muzealnego skarbca

Niemiecka policja, w różnych częściach kraju, dokonała zatrzymania trzech osób podejrzanych o dokonanie kradzieży ze skarbca muzeum w Dreźnie.  

Prawie rok po dokonanym napadzie, niemiecka policja przeszukała 18 mieszkań, garaży i pojazdów. Szukano biżuterii oraz dowodów: danych cyfrowych, narzędzi i odzieży. Działania prowadzone były głównie w południowej dzielnicy Berlina – Neukoelln. W akcję zaangażowanych było 1638 funkcjonariuszy. Trzem zatrzymanym osobom postawiono zarzuty udziału w kradzieży i podpaleniu.

Rabunku dokonano 25 listopada 2019 roku. Po uprzednim podpaleniu znajdującej się w pobliżu rozdzielczej skrzynki elektrycznej, odcinając dopływ prądu do muzeum i unieruchamiając tym samym jego instalację elektryczną, tuż przed świtem, po przepiłowaniu okiennej kraty i wybiciu szyby, włamywacze dostali się do Gruenes Gewoelbe – muzealnego skarbca. 

Gruenes Gewoelbe, czyli Zielone Sklepienie, w latach 30. XVIII wieku pełnił funkcję dworskiego skarbca księcia elektora Saksonii i króla Polski – Augusta II Mocnego.

Włamywacze ukradli 11 kompletnych dzieł sztuki jubilerskiej oraz podobną liczbę pojedynczych elementów.

O tej sprawie pisaliśmy w zeszłym roku na naszym portalu. Artykuł możecie znaleźć tutaj.

Źródła: strefahistorii.pl

Fot. Wikipedia

Gabriela Żok

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*