W wieku 104 lat zmarł Jan Bohdan Gliński, lekarz podczas Powstania Warszawskiego

Jak poinformowało wczoraj Muzeum Powstania Warszawskiego, na wieczną wartę odszedł w wieku 104 lat Jan Bohdan Gliński ps. „Gbur”, „Doktór Jan”. Walczył w kampanii wrześniowej w 1939 roku, a podczas Powstania Warszawskiego służył jako lekarz ratujący życie walczącym powstańcom.

Urodził się w 1915 roku w Wiedniu w rodzinie lekarzy. Rodzicie byli lekarzami i to oni zarazili go miłością do medycyny. Jeszcze przed wojną rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Gdy we wrześniu 1939 roku wybuchła wojna, Gliński zgłosił się na ochotnika do 178. pułku piechoty. W stopniu strzelca walczył w szeregach Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga. Po zakończeniu działań trafił do obozu jenieckiego – Stalagu XI A Altengrabow, skąd został zwolniony w 1940 roku.

Rozpoczął dalszą naukę, która zakończyła się w 1941 roku dyplomem lekarza medycyny. Pracował jako specjalista od chorób płuc w Szpitalu Powiatowym w Opatowie Kieleckim, a od 1942 roku był asystentem w Szpitalu Zakaźnym św. Stanisława w Warszawie. W Powstaniu Warszawskim służył w zgrupowaniu „Gurt”. Był komendantem Punktu Ratowniczo-Sanitarnego przy ul. Nowogrodzkiej 34.

Gdy upadło powstanie wraz ze całym personelem szpitala oraz rannymi trafił do obozu w Pruszkowie. Wraz ze swoją grupą uciekał i założył szpitalik w Górcach (dzisiejsza dzielnica Warszawy) i prowadził go do końca 1944 roku.

Poi zakończeniu wojny wyjechał na „ziemie odzyskane”, gdzie pracował jako lekarz na Dolnym Śląsku w Zgorzelcu. Następnie zorganizował szpital powiatowy, którego został pierwszym dyrektorem. Czynny zawodowo był aż do 1995 roku. Za swoje zasługi Jan Bohdan Gliński został wielokrotnie odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym oraz odznaką Zasłużony dla Zdrowia Narodu

Źródło i fotografia: Muzeum Powstania Warszawskiego

Andrzej Włusek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*