W miejscowości Gołańcza położnej w powiecie wągrowieckim przeznaczono 11 mln zł na odbudowę zabytku, którego historia sięga XIV wieku. Teren budowy już został przekazany generalnemu wykonawcy przez burmistrza Mieczysława Durskiego.
Zabytek swoje istnienie zawdzięcza włocławskiemu biskupowi Maciejowi z Gończy, z rodu Pałuków. Rocznej daty powstania budowli niestety nie znamy, ale dzięki badaniom przeprowadzonym przez dr hab. Artura Różańskiego z Tomaszem Olszackim dowiadujemy się, że zamek powstał w 3 ćwierćwieczu XIV wieku. Mowa o owym obiekcie pojawia się w 2008 roku, kiedy to władze miasta i gminy Gołańcza postanawiają kupić obiekt, wtedy dochodzi też do remontu dachu.
Dla regionu jest to jeden z ważniejszych obiektów, przywołując się na wypowiedź już wyżej wspomnianego dr. Różańskiego Gołaniecki zamek to z pewnością jeden z cenniejszych zabytków w powiecie wągrowieckim czy najcenniejszym to już kwestia niezwykle subiektywna, której rozstrzygnąć tu nie sposób. Ważnym jest jednak, aby powiedzieć to wyraźnie, iż mamy do czynienia z budowlą oryginalną zachowaną do poziomu gzymsu najwyższej kondygnacji, a tym samym będącą najstarszym przetrwałym w takiej skali świeckim budynkiem na terenie Wielkopolski. O potędze fundatora jak i skali przedsięwzięcia niech świadczy fakt, iż gołaniecka wieża mieszkalna, w momencie wznoszenia mogła równać się z królewską wieżą w Kole, której budowę rozpoczął Kazimierz Wielki po 1365 roku.
Odbudowa będzie na pewno dużym przedsięwzięciem dla lokalnych władz, jej koszt sięga 10 888 514,79 zł. Do odrestaurowania dojdzie także mur otaczający basztę oraz utwardzenie dziedzińca brukiem. Jedno z pomieszczeń ma zostać przystosowane do użytku, gdzie będą przeprowadzane wykłady o dziejach obiektu oraz dla lokalnej społeczności, jako miejsce organizowania najróżniejszych wydarzeń w regionie. Na terenie zamku zostanie utworzone także muzeum, w którym będzie można podziwiać już minione dzieję obiektu.
Źródło: wagrowiec.naszemiasto.pl fot.: wikipedia
Krystian Styczyński