Ważne odkrycie: odnaleziono 8 mumii sprzed 3 500 lat

Egipscy archeolodzy odnaleźli 8 mumii sprzed 3 500 lat w grobowcu w tzw. Dolinie Królów, kolorowe sarkofagi, a także blisko tysiąc statuetek pogrzebowych. Od razu znalezisko okrzyknięto „ważnym odkryciem”.

Do znaleziska doszło na terenie nekropolii Dra Abu el-Naga, nieopodal Doliny Królów. Początkowo zidentyfikowano 6 mumii, kolorowe drewniane sarkofagi i ponad tysiąc statuetek. Później jednak zidentyfikowano kolejne dwie mumie. Znajduje się tam 10 trumien i 8 mumii. Prace wykopaliskowa trwają – powiedział Mostafa Waziri, który kieruje pracami archeologicznymi.

Grobowiec XVIII dynastii, odkryty w nekropolii Draa Abul Nagaa w pobliżu słynnej Doliny Królów, należał do szlachcica o imieniu Userhat, który pracował jako sędzia w mieście. Około 3 000 lat temu grobowiec został ponownie otwarty, aby umieścić tam kolejne mumie, należące do XXI dynastii. Znaleźliśmy dużą liczbę Ushabti (małe rzeźbione figurki), ponad 1000. To ważne odkrycie. Figurki Ushabti były często umieszczane przy zmarłych w starożytnych grobowcach egipskich, aby pomóc im w życiu pozagrobowym. Wewnątrz grobowca archeolodzy noszący białe maski i lateksowe rękawiczki, sprawdzili sarkofagi pokryte skomplikowanymi rysunkami w kolorze czerwonym, niebieskim, czarnym, zielonym i żółtym oraz przedstawione na nich rzeźbione twarze zmarłych.

Mimo upływu wielu lat, większość trumien zachowała się w dobrym stanie. Jest to grobowiec w kształcie litery T (składa się z otwartego dziedzińca prowadzącego do prostokątnej sali, korytarza i komory wewnętrznej.

Znaleziono również dodatkowe pomieszczenie w grobowcu, lecz nie zostało jeszcze całkowicie odkopane przez archeologów. Istnieją dowody i ślady, które mogą pozwolić odkryć nowe mumie w przyszłości. Nikt nie spodziewał się, że po wykopach wewnątrz grobowca znajdzie się tak wiele ciekawych znalezisk.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*