Czy wiesz co spowodowało, że Thor Heyerdahl postanowił zorganizować wyprawę Kon-Tiki?

Uwieńczona sukcesem podróż na tratwie z drzewa balsa z wybrzeży Ameryki Południowej, ku wyspom Oceanii udowodniła, że mieszkańcy Oceanii mogli pochodzić z kontynentu amerykańskiego, a nie z Azji. Jednakże na swój desperacki (jak się zdawało) krok Thor Heyerdahl zdecydował się na skutek złośliwości skandynawskich uczonych.

W gruncie rzeczy teoria głoszona przez Norwega miała bardzo solidne podstawy. Dialekty Oceanii były bliskie pierwotnym narzeczom Ameryki Południowej, duże podobieństwa znajdowano także w sztuce obu obszarów. Heyerdahl wskazywał także na legendę o Kon-Tiki (stąd nazwa najsłynniejszej tratwy świata). Wedle niej wódz inkaski o tym imieniu i jego lud zostali zmuszeni do porzucenia swych siedzib w Andach i do ucieczki na tratwach a ocean.

Nietrudno zrozumieć, że uzasadnianie teorii historycznych legendami było w latach czterdziestych ubiegłego wieku przyjmowane z niedowierzanie, lub drwiną. Jeden z uczonych zwrócił się do Thora ze słowami: „Doskonale, proszę spróbować odbyć kiedyś podróż z Peru na wyspy Oceanu Spokojnego na tratwie z balsy!”.

Nie pierwszy raz okazało się, że kpina i złośliwość mogą być inspiracją do wielkich czynów.

jg

One Comment

  1. I jak się niby ten uczony nazywał? Nie podajecie jego nazwiska? Dlaczego?
    Aby nie dlatego, że to tylko jedna z historyjek zmyślonych przez samego Heyerdahla?

    I kpiną jest pisanie o „solidnych podstawach” teorii Heyerdahla, tym bardziej, że sami dalej piszecie o drwinach z tej teorii nawet jeszcze w czasach przed wyprawą.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*