Znaleziono ludzkie szczątki ułożone w kształt Drogi Mlecznej

W Meksyku znaleziono dziesięć starożytnych szkieletów liczących przeszło 2400 lat. To czasy dawniejsze niż cywilizacja Azteków.

Ten niecodzienny pochówek znaleziono w Tlalpan, południowo-zachodniej dzielnicy Dystryktu Federalnego Meksyku. Ciała należą do jednego noworodka oraz dziewięciorga dorosłych osób. Nieznana jest przyczyna ich śmierci.

Głowy są zwrócone w różnych kierunkach. Jedna czaszka znalazła się na klatce piersiowej szczątków innej osoby, dłonie jednego szkieletu leżały na plecach innego – powiedziała Jimena Rivera Escamilla, archeolog z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH). Specyficzne ułożenie kości przypomina kosmiczną spiralę Drogi Mlecznej. Kierująca wykopaliskami Escamilla dodała także, że grób być może jest powiązany z obrzędami rytualnymi.

Zdeformowania na czaszkach i zębach wydają się celowe. Jest to znana praktyka w społeczeństwach Mezoameryki. Odkrycie może nam pomóc zrozumieć kulturę tamtejszych ludów, gdyż natrafiono również na gliniane naczynia (cajetes) oraz misy w kształcie tykw (tecomate). Półtora metra pod ziemią zakopano kilka rodzajów kamieni.

Źródło: tvnmeteo.tvn24.pl

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*