Zatopiona bazylika z IV wieku będzie podwodnym muzeum

Zapowiedzi zostały potwierdzone zatopiona bazylika zostanie udostępniona jak podwodne muzeum. Jednak żeby ją zobaczyć trzeba będzie zanurkować. Jeżeli jakiś nurek przyjedzie w okolice jeziora Iznik będzie mógł liczyć na unikalną lekcję historii zaledwie 20 metrów od brzegu.

Burmistrz gminy Bursa – Recep Altepe, oznajmił podczas konferencji prasowej, że teraz, gdy zakończono wykopaliska i badania archeologiczne, miejsce może zostać udostępnione zwiedzającym. Teren został przygotowany wcześniej do obsługi turystów także możemy liczyć, że podwodne muzeum zacznie funkcjonować już niedługo.

Od odnalezienia ruin bazyliki prowadzono szeroki wachlarz badań i prac by odpowiednio przygotować obiekt do eksponowania turystom. Dzięki pozbyciu się piasku odsłonięte zostały odnalezione groby a także fragmenty pięknej mozaiki, którą ozdobiona jest posadzka.

Historia tych terenów stopniowo wychodzi na światło dzienne. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by umożliwić ludziom poznanie jej i zagłębienie się w historię sięgającą niemal 2000 lat wstecz. Zarówno turyści z Turcji, jak i całego świata będą mogli odwiedzić pozostałości bazyliki i na własne oczy ujrzeć jedno z ważniejszych miejsc dla chrześcijaństwa w tym regionie.”– powiedział burmistrz Recep Altepe

Bazylika znajduję się w północno-zachodniej części Turcji, gdzie ulokowana jest tuż pod powierzchnią wody w jeziorze Iznik. Budowla pochodzi z czasów bizantyjskich i w tym regionie jest unikalna. Pod powierzchnią wody znalazła się z powodu trzęsień ziemi występujących w tym regionie. Jej odkrycie uznano za jedno z dziesięciu najważniejszych odkryć archeologicznych 2014r.

Odnaleziono zabytek gdy wykonywano zdjecia lotnicze w ramach inwentaryzacji zabytków tego regionu. Zgodnie z przekazanymi mediom informacjami, pierwsze fragmenty starożytnej budowli udało się dostrzec w wodzie na głębokości 1,5-2m ok. 20m brzegu. W ramach prowadzenia badań archeologicznych udało się odsłonić kolejne fragmenty budowli wraz z fundamentami.

Prowincja Bursa to jedne z najważniejszych miejsc dla chrześcijaństwa w całej Turcji. Iznik zwany w starożytności Nikaja lub Nikea, był miejscem w którym odbył się pierwszy sobór powszechny. W tym samym jeziorze znajdziemy ruiny pałacu Konstantyna I Wielkiego czyli miejsce, w którym odbywał się sobór

Źródło: dailysabah.come

Patrycja Krawczyk 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*