Wrak rzymskiego statku odnaleziono u wybrzeża Cypru

Wrak spoczywał na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy, niedaleko popularnego kurortu nadmorskiego Protaras. Znaleziona jednostka jest zachowana w wyjątkowo dobrym stanie.

Już w 2007 roku natrafiono w tym rejonie na amfory, czyli antyczne naczynia przeznaczone do przechowywania płynnych produktów, jak na przykład oleju i wina. Od tego czasu obszar interesował badaczy, lecz dopiero teraz natrafiono na wyjaśnienie, skąd naczynia się tam wzięły. Były one ładunkiem, jaki przewoził rzymski statek, który z nieznanych nam jeszcze przyczyn zatonął w tym miejscu. Towar pochodził prawdopodobnie z dzisiejszej Syrii oraz południowego wybrzeża Turcji.

Wrak został znaleziony w pobliżu miejscowości wypoczynkowej Protaras, na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Odkrycia dokonali nurkowie z zespołu badań archeologicznych Uniwersytetu Cypryjskiego. Projekt jest w pełni finansowany przez rząd Cypru.

Departament Starożytności Cypru wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że pierwszy raz na wodach kraju natrafiono na nienaruszony wrak rzymskiego statku. Departament jest pełen optymizmu, w oświadczeniu czytamy, że badanie zatopionej jednostki ma rzucić nowe światło na szerokość i skalę handlu morskiego między Cyprem a resztą rzymskich prowincji wschodniej części Morza Śródziemnego.

Obecnie trwają prace nad dokumentacją i ochroną obszaru. Prowadzi je zespół z Morskiego Laboratorium Archeologicznego na Uniwersytecie Cypryjskim, Politechnika Cypryjska oraz wspomniany Departament Starożytności Cypru.

Źródła: foxnews.com, hurriyetdailynews.com
Fot. Republic of Cyprus, Department of Antiquities

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*