Wśród krajów Północy. Kultura Pierwszej Rzeczpospolitej wobec narodów germańskich, słowiańskich i naddunajskich: mapa spotkań, przestrzenia dialogu | Recenzja

Wśród krajów Północy. Kultura Pierwszej Rzeczpospolitej wobec narodów germańskich, słowiańskich i naddunajskich: mapa spotkań, przestrzenia dialogu, red. M. Hanusiewicz-Lavallee

 Informacje o kontaktach kulturowych Rzeczpospolitej Obojga Narodów z państwami ościennymi można znaleźć w naprawdę wielu pozycjach książkowych i artykułach w wydawnictwach ciągłych. Teraz dołączyła do nich jeszcze jedna– monumentalna wręcz pozycja. Zbiór studiów zatytułowany „Wśród krajów Północy”, sygnowany przez Uniwersytet Warszawski jest chyba jednym z najlepszych opracowań tego typu.

„Wśród krajów Północy. Kultura Pierwszej Rzeczpospolitej wobec narodów germańskich, słowiańskich i naddunajskich: mapa spotkań, przestrzenia dialogu” pod redakcją profesor Mirosławy Hanusiewicz- Lavallee to trzeci tom studiów kulturowych z serii Uniwersytetu Warszawskiego, z którym mam okazję się zapoznać. Muszę przyznać, że zachęcony dwoma poprzednimi, siadałem do lektury tej pozycji z wielkimi nadziejami– na pozyskanie nowych, ciekawych informacji i poszerzenie swego spojrzenia w tematyce kultury Rzeczpospolitej Obojga Narodów. I w sumie nie zawiodłem się! Bo ten zbiór 15 różnych opracowań, na temat relacji kulturowych i nie tylko Polski z krajami europejskimi na północ od Dunaju i państwami bałkańskimi jest naprawdę solidną analizą tych zagadnień, które przecież same w sobie do najprostszych nie należą. Publikacja ta ma niesłychanie dużą wartość naukową i poznawczą (może nawet większą niż dwa poprzednio czytane przeze mnie tomy z tej serii), solidny aparat badawczy i naprawdę szeroką perspektywę, jeśli chodzi o poruszane kwestie i stawiane sądy. A przy tym jest po prostu ciekawa. Niemalże wszystkie artykuły w niej zamieszczone poruszają ciekawe wątki i rzadko zdarza się, żeby autorzy– mówiąc kolokwialnie– przynudzali. Czasem tylko czytelnik może odnaleźć w którymś ze studiów zbyt duże nagromadzenie suchych faktów, co sprawia, że lektura staje się po prostu nudna.

Uważam ją za lekturę bardzo wskazaną dla wszystkich historyków zajmujących się kulturą państwa polsko-litewskiego, ale również dla tych, którzy badają czy tylko fascynują się dyplomacją czy kontaktami Rzeczpospolitej z zagranicą. Oprócz tego moim zdaniem jest to pozycja obowiązkowa dla antropologów kultury.

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego

Ocena recenzenta: 5,5/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*