Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Wyprawa śladami bitew o Ardeny i las Hürtgen – podsumowanie | część 2

Wyprawa śladami bitew o Ardeny i las Hürtgen – podsumowanie | część 2

Start kolejnych edycji wypraw śladami bitew o Ardeny i las Hürtgen już 22 stycznia i 19 marca. Zapraszam Was do wzięcia w nich udziału. Więcej na fanpage WyprawySladami2WojnySwiatowej

Poprosiłem tez uczestników o kilka słów o wyprawie:

Szymon, rekonstruktor, weteran podróży historycznych, zwiedził wiele miejsc w Europie: – Polecam wyprawę w Ardeny wszystkim miłośnikom historii, pancerki i modelarstwa. Każdego dnia mieliśmy taką ilość bodźców historycznych, że trudno było ochłonąć (szczególnie po przeżyciu w piwnicach 101st Airborne museum Bastogne symulacji bombardowania). Organizator wyprawy, Łukasz, jest jednym z najlepszych znawców tematyki „ardeńskiej”. Porusza się po polach bitew, tak jakby to była jego dzielnica. Na zwykłym polu uprawnym, potrafi pokazać stanowiska obronne, linie okopów, miejsca zniszczenia czołgów, opowiedzieć kto atakował, skąd, kto się cofał i dlaczego. I szczerze? Chciałbym wybrać się jeszcze raz na tę wyprawę wiosną.

Gabriel, wielbiciel historycznych detali: – Żadne zdjęcia czy słowa nie opiszą dobrze tego, co widzieliśmy. W muzeach było dosłownie wszystko, co chciałem zobaczyć z militariów, ale klimat robił przede wszystkim sam fakt bycia na tylu polach bitew. Polecam wyprawy z Łukaszem, bo dzięki jego przygotowaniu merytorycznemu będziecie mogli przenieść się w czasie i poznać fascynujące historie, których nie znajdziecie w podręcznikach. Super motywem było, gdy pokazywał nam miejsca ze zdjęć archiwalnych, szczególnie tych ze zniszczonymi czołgami. Z wyprawy wróciłem z wspaniałymi wspomnieniami, setkami zdjęć i oryginalna saperką, którą kupiłem w świetnym muzeum Baugnez 44.

Marcin, grafik i fotograf, który z każdego historycznego obiektu potrafi technicznie wyciągnąć 200% jego wartości: – Wypad był mega fajny. Nie interesowałem się wcześniej w szczegółach Ardenami (chciałem zapolować na niemieckie „koty”), więc tym bardziej to, co nam pokazał i opowiedział totalnie mnie zaciekawiło. Miejscówki to także gratka dla fotografów – można naprawdę skupić się na pstrykaniu. Możliwość podróżowania po małych pięknych wioskach i kontakt z Belgami był dodatkowym plusem. Jeśli Łukasz przygotuje wypad do Normandii albo w strefę „Market Garden”, to jedno miejsce ma już zajęte.

Łukasz Włodarczyk

 

 

1. Tiger II 213 z 2./s.SS-Pz.-Abt. 501 (Kampfgruppe Peiper). La Gleize. Od lewej: Gabriel, Marcin, Szymon, Łukasz

2. Panther Ausf. G. 407 z 4./SS-PzRgt 2 „Das Reich”. Grandmenil

3. M4 Sherman. Wibrin

4. M2A1 105 mm Howitzer. Parker’s Crossroads.

5. Panther Ausf. G 111 (błędny numer na czołgu) z 116 Panzer Divison. Houffalize

6. La-Roche-en-Ardenne

7. Pantera Ausf. G z 2 Panzer Division (Kampfgruppe Cochenhausen). Celles.

8. Hangar w Bastogne Barracks Museum

9 Bastogne Barracks Museum

10. Panther 131 z 1.Kp/ SS-Pz.Reg.1, LSSAH, Kampfgruppe Peiper. Kiedyś-dziś

11. Zasadzka w Poteau

12. Na wojnie są ci, którzy mają szczęście, i ci, którzy go nie mają. Baugnez 44 

13. Baugnez 44 

14. December 44 Museum

15. December 44 Museum

16. Bunkier 132 (Regelbautyp 10). Hürtgenwald

17. Bunkier 135 (Regelbautyp 23). Hürtgenwald

18. Wnętrze bunkra 370 (Regelbautyp 31). „Hill 400”, Hürtgenwald

PartnerzyPrzewiń do góry