Z centrum Sejn zniknie PRL-owski pomnik

W centrum Sejn (województwo podlaskie) wzniesiono w 25-lecie PRL pomnik, który teraz ma zostać usunięty, gdyż jest on jednym z 21 obiektów podlegających ustawie dekomunizacyjnej.

Anna Idżkowska, rzeczniczka wojewody podlaskiego, poinformowała, że na liście powstałej wskutek zgłoszeń samorządów jest 21 pomników. Samorządy mają czas na ich usunięcie do końca marca. Jeśli nie zrobią tego przed końcem terminu, decyzję o usunięciu obiektów wyda wojewoda, uprzednio zasięgając opinii IPN.

Wszystkie szczegóły ustaliliśmy z wojewodą podlaskim, czekamy tylko na firmę, która podejmie się demontażu – powiedział burmistrz Sejn, Arkadiusz Nowalski. Wyjaśnił też, że pomnik stojący w centrum miasta zostanie usunięty w drugiej połowie lutego.

Monument wzniesiono 22 lipca 1970 roku w ramach 25-lecia PRL. Na każdej stronie cokołu zobaczyć można żołnierzy Armii Czerwonej. Na samym cokole stoi kobieta. W 1982 roku zmieniono jego intencję i od tej pory miał przedstawiać postać Matki Polki. Zamontowano wtedy tabliczkę z napisem: „Matka – to córka kraju, co jemu gotowa oddać ostatnie dziecię”.

Trzeba będzie zastanowić się, co zrobić z tym pomnikiem po zdemontowaniu. Ogłoszę też konsultacje społeczne i konkurs na pomysł architektoniczny, jak zagospodarować miejsce po tym obiekcie – zapowiedział Nowalski.

Pomniki do usunięcia znajdują się również w Białymstoku i gminach Ciechanowiec, Krynki, Śniadowo, Sztabin, Boćki, Nowogród, Bakałarzewo, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Lipsk, Stawiski, Narewka, Poświętne i Mały Płock.

W samym Białymstoku mają zostać usunięte trzy pomniki i jedna tablica. Będzie to „Pomnik poległym za Ojczyznę”, czołg T34 ustawiony na płycie z tablicą „Bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej, wyzwolicielom Białegostoku w 30. rocznicę zwycięstwa, Mieszkańcy Miasta Białegostoku, maj 1975”.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: domena publiczna

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*