Z dna Zalewu Szczecińskiego wydobyto silnik słynnej Latającej Fortecy

W trakcie prac związanych z pogłębianiem toru wodnego, z dna Zalewu Szczecińskiego wydobyto elementy amerykańskiego bombowca Boeing B-17 Flying Fortress. Najcenniejszym znaleziskiem jest jednak silnik Latającej Fortecy.

Do końca czerwca będzie można go oglądać na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27 w Szczecinie. W lipcu zostanie przetransportowany do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (ul. Emilii Gierczak 5), a ostatecznie trafi do Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej w Rogowie.

Boeing B-17 to prawdziwy unikat. Jest to jedyny w Polsce tego typu silnik zachowany w tak doskonałym stanie. Został zestrzelony w dniu 7 października 1944 r. Brał udział w nalocie na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach. Samolot prowadził formacje w komplecie, więc skupiła się na nim niemiecka artyleria przeciwlotnicza. Jego elementy porozrzucane były po całym Zalewie Szczecińskim.

Ekipie udało się wydostać z płonącego samolotu dzięki spadochronom. Z 11- osobowej załogi znany jest los 7 lotników. Czterech z nich przeżyło i potem trafili do niewoli. Z kolei ciała czterech pozostałych członków ekipy prawdopodobnie nadal spoczywają na dnie Zalewu Szczecińskiego.

Boeing B-17 Flying Fortress to amerykański czterosilnikowy samolot bombowy dalekiego zasięgu, o konstrukcji całkowicie metalowej. Został zaprojektowany i zbudowany w połowie lat 30 XX w., w amerykańskim koncernie lotniczym Boeing Airplane Company.

Historycy z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, będą próbowali odnaleźć wszystkie fragmenty Boeinga B-17. W latach 70 i 80, na wysokości Wolina wydobywano szczątki Latającej Fortecy, które później trafiły na złom. Możliwe, że były to części poszukiwanego dziś samolotu. Dlatego więc historycy proszą wszystkich o informacje, gdzie mogliby zawęzić swój obszar poszukiwań.

„Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zwraca się z prośbą o kontakt do wszystkich osób, które mogą coś wiedzieć lub brały udział w wydobywaniu elementów lotniczych z Zalewu Szczecińskiego. Szukamy również kontaktu do krewnych załogi samolotu Boeing B-17 numer 44-8046 z 457 Grupy Bombowej, 750 Dywizjonu Bombowego lub weteranów 8 Armii Lotniczej (lub ich krewnych), którzy brali udział 7 października 1944 r. w nalocie na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach. Prosimy o kontakt na e-mail: [email protected] lub [email protected] lub tel. 601402400”- apelowali historycy.

Silnik Wright to dość imponujące znalezisko, którego dokonano w trakcie pogłębiania toru wodnego. Dla przypomnienia, wcześniej wydobyto tutaj m.in. średniowieczny miecz. Jeśli chodzi o pozyskiwanie oryginalnych zabytków, to jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy z Urzędem Morskim w Szczecinie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Źródło: wszczecinie.pl   
Fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu                                                                                           

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*