zaginięcie Włodzimierza Zagórskiego

6 sierpnia 1926 roku miało miejsce zaginięcie Włodzimierza Zagórskiego

Tego dnia 1926 roku miało miejsce zaginięcie Włodzimierza Zagórskiego

Zaginięcie Włodzimierza Zagórskiego pozostaje do dziś tajemnicą. Jest źródłem wielu kontrowersji.

Generał Włodzimierz Zagórski podczas zamachu majowego w 1926 roku opowiedział się po stronie legalnego rządu Wincentego Witosa. Objął stanowisko grupy lotniczej w Warszawie mającej za zadanie rozproszenia idących na stolice sił podporządkowanych Józefowi Piłsudskiemu.

Po zwycięstwie wojsk marszałka, Zagórski został oskarżony o osobiste bombardowanie lotnicze wojsk Piłsudskiego mimo, że tego nie robił. Wykonywał jedynie rozkazy swoich przełożonych.  Generała uwięziono  wraz z generałem Rozwadowskim oraz trzema innymi generałami w Więzieniu Śledczym nr III na Antokolu na ponad rok, gdzie panowały bardzo ciężkie warunki.

Z więzienia zwolniono go 6 sierpnia 1926 roku. Tego dnia około godziny 8:20 w towarzystwie kapitana Lucjana Miładowskiego wyruszył pociągiem osobowym z Wilna do Warszawy. W stolicy miał się stawić do raportu u Marszałka Piłsudskiego. W tym też czasie rzekomo sporządzono akt oskarżenia, ale Zagórski jak mówiono miał odpowiadać z wolnej stopy. 

Po przyjeździe do Warszawy ślad po generale zaginął. Są różne tezy zniknięcia według tej lansowanej przez środowisko piłsudczyków miał wyreżyserować swoje zniknięcie, a według środowiska endeckiego miał zostać zamordowany z rozkazu Marszałka Piłsudskiego co jednak do tej pory nie udowodniono.

Fot. Generał Włodzimierz Ostoja Zagórski

4 komentarze

  1. Skoro rok siedział w areszcie, to zaginął 6 sierpnia 1927 roku. Literówka 😛

  2. Wiadomo że został zamordowany bo miał ” kwity” na Piłsudskiego, razem pracowali dla wywiadu

  3. Przecież on miał dowody na współpracę Pilsudskiego z pruskim wywiadem.
    Dzisiaj Pilsudski siedziałby za zdradę w kryminale, ale wtedy bezkarnie likwidowal wszystkich świadków jego agenturalnej pracy.

  4. General Tadeusz Rozwadowski wygral wojne 'Cud Nad Wisla, nie Pilsudski! Owszem Pilsudski przygotowal plan ataku ale Rozwadowski go do zycia wprowadzil i tez byl uwieziony i rok po wyjscia z ciezkiego wiezienia w Wilnie, zmarl.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*