Zamki krzyżackie – niemi świadkowie wieloletniej historii Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Siedziby komturów, prokuratorów czy biskupów to perły architektury gotyckiej. Często położone są niedostępnych wzgórzach, na nizinnych równinach, wśród bagien i rzek. Częstokroć w ruinie, a pomimo to nadal zachwycają swoją monumentalnością i intrygują legendami.
Pomysł na Zamki Zakonu Krzyżackiego powstał w 2018 roku na podwalinach mojego wcześniejszego projektu www.zamki-gotyckie.pl, który funkcjonował w latach 2010-2017. Obecnie pod tą domeną funkcjonuje inna strona o podobnej tematyce, której nie jestem już administratorem. Wspominam o tym, by moi dotychczasowi Sympatycy mieli tego świadomość i nie kojarzyli mnie z owym portalem.
Głównym czynnikiem powstania tej strony – podobnie jak i wcześniejszej – jest pasja do gotyckich zamków oraz innych obiektów warownych okresu średniowiecza. Podróże swe rozpocząłem w 2008 roku na zamku krzyżackim w Golubiu-Dobrzyniu. Tam dokonałem zakupu mojej pierwszej mapy z zamkami znajdującymi się na terenie Polski. W późniejszym czasie dzięki niej planowałem i odbywałem wędrówki po dawnych miastach i miejscowościach Państwa Krzyżackiego i nie tylko… Misją serwisu jest umożliwienie Gościom wirtualnego zwiedzania gotyckich budowli z terenów historycznie zajmowanych przez Krzyżaków. Portal prezentuje mnóstwo cennych wiadomości dla osób pragnących zaznajomić się z architekturą Zakonu Najświętszej Marii Panny (zamki: konwentualne, urzędnicze, biskupie oraz kapitulne) wznoszoną w epoce wieków średnich (XII-XV wiek). Zachęcam do podróży w przeszłość na zamki krzyżackie, by podczas licznie organizowanych imprez historyczno-rekonstruktorskich móc odkrywać tajniki życia codziennego, obyczajów, rzemiosła, a także uczestniczyć w bitwach i turniejach poznając jednocześnie etos rycerski oraz kunszt technik walk średniowiecznych wojów. Znajdą tu Państwo poza fotografiami mojego autorstwa informacje z zakresu: lokalizacji, stanu zachowania, sposobu dotarcia do obiektów itp.
Pełen pasji, nadziei i entuzjazmu wyruszam w wyprawę ku rubieży krzyżackiego państwa, której celem jest zdobycie Waszej sympatii, a także stałego zainteresowania moimi publikacjami. To Państwo będą pchać mnie do dalszych bojów podczas przemierzania wielu kilometrów i zdobywania kolejnych obiektów historycznych.
Łukasz Rolbiecki – założyciel serwisu
Kontakt z redakcją jest możliwy pod adresem mailowym [email protected] bądź [email protected]. Zawsze staramy się odpisywać jak najszybciej. Czasem jednak z przyczyn od Nas niezależnych możemy mieć kilku dniowe opóźnienia w odpisywaniu na wiadomości za co z góry bardzo przepraszamy i jednocześnie prosimy o wyrozumiałość.