Historyczna toruńska majówka

Długi weekend majowy dobiegł końca. Co prawda większość osób kojarzy ten okres z wyjazdami i grillami ale w Toruniu można było spotkać się z historią.

Mieszkańcy miasta mogli oglądać pokazy walk rycerskich, brać udział w turniejach (rzut oszczepem, strzelanie z łuku) czy też podziwiać husarię. Do Torunia przybyła czeska grupa Bohemica Sangius, która zwabiła publiczność aktorskimi walkami. Co prawda BHP rekonstruktorskie ich niezbyt interesowało (starcia bez hełmów mogła zakończyć się bardzo źle) a sama walka miała przebieg iście teatralny to jednak obserwatorzy chętnie przyglądali się pokazom. Po wszystkim można było zrobić pamiątkowe zdjęcie z rycerzem, wziąć do ręki miecz bądź inną broń czy przywdziać hełm (niektórzy posiadali takowe).

Nie mniejszą publiczność w dniu 3 maja zgromadziła Chorągiew Husarska Marszałka Województwa Pomorskiego. Lśniące zbroje, wysokie konie krążące po starówce czy sarmackie stroje przykuły uwagę publiczności pomimo, że nie walczono. Wśród husarzy można było ujrzeć również damę równie sprawnie jeżdżącą konno.

Jak widać majówka nie musi być związana z grillowaniem i wyjazdami nad jeziora czy działki. Można równie dobrze zostać i zobaczyć ludzi nie z tej epoki. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

Krzysztof Maliszewski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*