Zaskakujące odkrycie. Ambasada RP w Algierii odnalazła grób polskiego księcia

Przedstawiciele ambasady RP w Algierii poinformowali opinię publiczną o dokonaniu niezwykłego odkrycia. Udało im się zlokalizować grób polskiego księcia Józefa Karola Ponityckiego – Poniatowskiego, którego szczątki spoczywają na francuskim cmentarzu wojskowym w Oranie, w Algierii. Zmarły był nieślubnym synem księcia Józefa Antoniego Poniatowskiego herbu Ciołek i Zofii z Potockich.

Józef Karol Poniatowski (wcześniej Ponitycki) urodził się w 1809 roku w Warszawie jako nieślubny syn księcia Józefa Antoniego Poniatowskiego herbu Ciołek i Zofii z Potockich. Po śmierci ojca początkowo opiekę nad młodym księciem sprawowała matka, później jego wychowaniem zajęła się siostra ojca – Maria Teresa z Poniatowskich Tyszkiewiczowa, z którą wyjechał do Paryża. W 1828 roku młody Ponitycki został przez nią formalnie adoptowany, dzięki czemu zyskał prawo do noszenia nazwiska „Poniatowski” i tytułu książęcego. We Francji Józef Karol Poniatowski ukończył królewską szkołę kawalerii w Saumur. W latach 1828 – 1829  w szeregach armii francuskiej bił się o niepodległość Grecji. W kwietniu 1831 roku, choć według niektórych z racji wychowania na obczyźnie Polakiem się nie czuł, Poniatowski przystąpił do Powstania listopadowego, zostając w stopniu porucznika adiutantem polowym gen. Jana Skrzyneckiego. 1 sierpnia tego samego roku otrzymał Złoty Krzyż Virtuti Militari a we wrześniu 1831 roku awansował na kapitana 1 pułku wolnych kozaków wołyńskich. Po rozwiązaniu pułku powrócił  do Francji, do służby w szeregach Armii Afrykańskiej w Algierii, biorąc udział po stronie francuskiej w wojnie z Abd – el – Kaderem (arabskim emirem, algierskim przywódcą plemiennym walczącym  z kolonizacją francuską). W uznaniu zasług w 1848 roku został kawalerem Legii Honorowej, a w grudniu 1853 roku – oficerem Legii (będąc już wówczas szefem szwadronu). Książę Józef Karol Poniatowski zmarł w 1855 roku w Tlemcen (prowincja Oran) i tam spoczęły jego szczątki, przeniesione w 1968 roku przez armię francuską na cmentarz wojskowy du Petit Lac pod Oranem. Mogiła Poniatowskiego jak poinformowała ambasada RP w Algierii znajduje się w „kwaterze generalskiej” cmentarza. Na krzyżu umieszczono napis: „Prince Poniatowski, chef d’escadron” – „Książę Poniatowski, dowódca szwadronu”.

Źródła: rp.pl; wprost.pl

Fot.: Wikimedia Commons – Zofia z Potockich z synem Józefem Karolem Poniatowskim

Zenon Purta

One Comment

  1. Jerzy Sienicki

    Czyli chodzi o naturalnego syna księcia Józefa Poniatowskiego.
    Ale niesłusznie przypisuje mu się tytuł książęcy, gdyż jako nieślubne dziecko, nie miał do niego prawa. Z tego samego powodu początkowo używał nazwiska Ponitycki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*