Zmarł Czesław Linkowski. Był żołnierzem AK i dowódcą czołgu T-34

22 listopada w Lublinie zmarł jeden z twórców jak i prezes Światowego Związku AK. Zaliczany jest do grona architektów przemian demokratycznych w Polsce. Zawodowo był prawnikiem.

Jako 16 letni chłopiec, harcerz brał udział w obronie Lublina. W pierwszych dniach nalotów bombowych obsługiwał na balkonie Bramy Krakowskiej stację łączności telefonicznej Komendy Miasta. Po zniszczeniu stacji łączności pełnił służbę w szefostwie Taborów i Uzbrojenia.

Podczas niemieckiej okupacji był żołnierzem AK w partyzanckich jednostkach „Spartianin” i „Nerwa”. Przez rząd w Londynie został awansowany do stopnia kapitana. Był dowódcą czołgu T-34 w 1. froncie ukraińskim w stopniu podporucznika.

Wiosną 1945 roku został aresztowany przez Rosjan za zatajenie przeszłości w polskiej armii podziemnej i skazany na karną kampanię w głąb Niemiec. W momencie zakończenia wojny karna kampania miała być zamieniona na obóz pracy w Związku Radzieckim, ale Czesław Linkowski zbiegł z obozu przesyłowego i udał się na rodzimą Lubelszczyznę gdzie walczył w oddziale partyzanckim WiN. Był uczestnikiem bitwy pod Białką przeciwko NKWD. Po rozbiciu jego jednostki przez NKWD uciekł do województwa olsztyńskiego i ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem. W maju 1946 r. aresztowany i torturowany przez UB, został skazany na 8 lat więzienia przez Rejonowy Sąd Wojskowy w Gdańsku i osadzony w więzieniu w Sztumie. Rok później zwolniony z więzienia w ramach amnestii. W 1950 r. po wznowieniu procesu skuteczne ukrywał się przed UB jednocześnie studiując w ukryciu na KUL.

W 1959 r. ukończył studia prawnicze na KUL i przez prawie 40 lat wykonywał zawód radcy prawnego w Lublinie. W latach 1980-81 był prawnikiem Zarządu Regionu „Solidarności” przygotowując ustawę o radcach prawnych. Tuż po upadku komunizmu – 1990 rok – został wybrany na radnego miasta Lublina. Od tego momentu kwitła jego lokalna kariera polityczna. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Komandroskim Orderu Odrodzenia Polski

Źródło: Lublin.gosc.pl

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*