Zmarł kpt. Tadeusz Terlikowski, członek legendarnego Dywizjonu 303

6 sierpnia 2018 roku w wieku 101 lat zmarł kpt. Tadeusz Terlikowski, lotnik-mechanik myśliwskiego Dywizjonu 303. Był odznaczony wieloma medalami wojskowymi m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tadeusz Terlikowski urodził się 17 listopada 1917 r. w Bacewiczach koło Bobrujska, dzisiaj ta miejscowość leży na Białorusi. Swoją służbę zaczynał w 13. Eskadrze I Pułku Lotniczego na Okęciu w Warszawie. Gdy przyszła wojna walczył w kampanii wrześniowej. Po jej zakończeniu udało mu się przedostać przez Rumunię do Francji gdzie wstąpił w szeregi 145. Polskiego Dywizjonu we francuskim Lyonie. Po kapitulacji Francji, przez Hiszpanię i Algierię, przedostał się do Szkocji.

Na wyspach brytyjskich ukończył szkołę mechaników w Blackpool, z której trafił do Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. W Dywizjonie 303 wziął udział w Bitwie o Anglię, oraz w wielkiej inwazji na Normandię w czerwcu 1944 r.

Po zakończeniu II wojny światowej Tadeusz Terlikowski opuścił Europę i wyjechał do USA gdzie zamieszkał na stałe. Jednak nie zapomniał o swoich korzeniach i był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP), uhonorowanego w 2017 r. przez IPN tytułem Kustosza Pamięci Narodowej.

Źródło: IPN
Fot. www.facebook.com/303dywizjon/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*