Zmarł ppłk Zbigniew Matysiak ps. „Kowboj”

W wieku 92 lat odszedł ppłk Zbigniew Matysiak ps. „Kowboj”, „Dym”. żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego służący w zgrupowaniu mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.O tym smutnym wydarzeniu wczoraj poinformowała fundacja Red is Bed, której celem jest pomaganie jeszcze żyjącym kombatantom II Wojny Światowej i Żołnierzom Wyklętym.

Zbigniew Matysiak urodził się 26 maca 1926 roku w Lublinie. Jego udział w wojnie oficjalnie rozpoczął się w 1943 roku kiedy to wstąpił do konspiracji. Rok później w marcu wstępił do Armii Krajowej. Został przydzielony do oddziału „Romana”, który podlegał zgrupowaniu samoobrony AK cichociemnego mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

W 1946 roku został aresztowany przez ówczesne władze i trafił do aresztu przy ul. Krótkiej w Lublinie. Następnie został przeniesiony do więzienia na Zamku Lubelskim. Stamtąd do Sieradza, a później na Mokotów.

Pułkownik poza walką konspiracyjną brał czynny udział w życiu sportowym. Był m.in. dziesięciokrotnym mistrzem Polski w rajdach motocyklowych, kolarzem, bokserem, narciarzem i trenerem.

Za zasługi podczas wojny, a także za przekazywanie kolejnym pokoleniom Polaków wiedzy o wojnie, w tym roku z okazji Święta Wojska Polskiego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak awansował Zbigniewa Matysiaka do stopnia podpułkownika.

fot. PAP/Rafał Guz

Andrzej Włusek 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*