Zmarł prof. Myrosław Popowycz, ukraiński historyk i publicysta

W sobotę w Kijowie zmarł profesor Myrosław Popowycz, miał 87 lat. Był szefem Instytutu Filozofii Akademii Nauk Ukrainy, publicystą i historykiem. Uważano go za najważniejszy autorytet moralny w kraju.

Ukraina straciła wielkiego myśliciela i jeden z największych autorytetów moralnych. Wieczny odpoczynek człowiekowi, który dał nam przykład prawdy i wolności. Wieczny odpoczynek człowiekowi, który dał nam przykład prawdy i wolności – napisał prezydent Petro Poroszenko.

Kancelaria Rady Najwyższej Parlamentu Ukrainy opublikowała na Facebooku wpis – Ukraina straciła cząstkę swego serca, swej duszy i sumienia.

Instytut Polski znajdujący się w Kijowie przypomniał, że Popowycz był członkiem Kapituły Pojednania Polsko-Ukraińskiego. O Polsce wypowiadał się z wielką sympatią, nazywał ją „oknem na Zachód” w czasach ZSRR.

W 2016 roku profesor mówił w wywiadzie dla PAP, że Ukraińcy w latach 80. Śledzili sytuację w Polsce i byli bardzo związani z Polakami. Widzieli w ruchu Solidarność nadzieję na przemiany również w swoim kraju.

Myrosław Popowycz urodził się 12 kwietnia 1930 roku w Żytomierzu. W 1999 roku wydał „Zarys historii kultury Ukrainy”. Był laureatem nagrody im. Tarasa Szewczenki i kawalerem francuskiej Legii Honorowej.

W swoich pracach odkrywał i przedstawiał rodakom ich tradycję, kulturę, historię narodu i kraju. Był zwolennikiem proeuropejskiego kursu kraju, zawsze był obiektywny i spokojny. W sporach politycznych potrafił ocenić, kto jest kim i jaki może być efekt jego działań.

Kilka dni przed śmiercią jego zięć poinformował, że profesor przeszedł trudną i prawdopodobnie niepotrzebną operację, przez co był w ciężkim stanie.

Poza działalnością naukową był również zaangażowany w aktywność Inicjatywnej Grupy Pierwszego Grudnia, skupiającej wybitnych intelektualistów, działających m.in. na rzecz zjednoczenia społeczeństwa ukraińskiego.

Źródła: dzieje.pl, wyborcza.pl

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*