Znana amerykańska firma walczy o statek SS „Mantola”

Odyssey Marine Exploration zajmuje się eksploracją różnego typu skarbów. Tym razem głośno jest o ładunku z brytyjskiego wraku. Statek SS „Mantola” odnaleziony został 6 lat temu dzięki pracy badaczy właśnie z Odyssey Marine.

W tym samym roku, w którym odnaleziono wrak, amerykańska firma zawarła umowę z departamentem brytyjskim. Porozumienie było dla poszukiwaczy z Florydy bardzo korzystne, otóż mieli oni otrzymać 80% znajdującego się tam ładunku. Niestety plan wydobycia nie doszedł do skutku, gdyż umowa wygasła w 2015 roku. Dużą przeszkodą w porozumieniu jest fakt, iż władze brytyjskie nie zawierają już tego typu umów, a amerykanie nadal chcą odzyskać spoczywający na dnie kanału La Manche załadunek.

„Mantola” to brytyjski statek transportowy wypełniony 600 tys. uncji srebra o wartości (przy obecnym kursie) około 12 mln funtów. 4 lutego 1917 w czasie trwania I Wojny Światowej wypłynął on z Londynu do Kalkuty, lecz 4 dni później został storpedowany przez niemiecki okręt podwodny. Podczas ataku nikt nie zginął, pomijając 7 osób z nieszczęsnej szalupy, którą wywróciły później fale.

Źródło: divers24.pl

Fot.: Odyssey Explorer (źródło: Wikimedia Commons)

Radosław Dulski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*