Krzysztof Radziwiłł

10 sierpnia 1622 roku Krzysztof Radziwiłł podpisał rozejm ze Szwecją

Tego dnia 1622 roku hetman polny litewski Krzysztof Radziwiłł podpisał rozejm ze Szwecją

Rozejm ze Szwecją został podpisany w 1622 roku przez hetmana polnego litewskiego, Krzysztofa Radziwiłła.

W sierpniu 1621 roku, gdy Rzeczpospolita koncentrowała swoje siły na południu kraju w celu odparcia nawałnicy tureckiej, Gustaw Adolf zaatakował Inflanty. Przeciw niemu stanął z niewielkimi siłami hetman polny litewski Krzysztof Radziwiłł. Mimo ogromnych starań hetmanowi nie udało się powstrzymać Szwedów. Zajęli oni bardzo ważne miasto Rygę, jednak na dalszą ofensywę już nie mieli środków.

Doszło do rokowań między stronami i 10 sierpnia 1622 roku podpisano rozejm, obowiązujący do 1625 roku. Podczas rozmów przedstawiciele szwedzcy zaproponowali Litwinom unię ze Szwecją.

Zygmunt III Waza z oburzeniem przyjął wiadomość o zawieszeniu broni. Po odparciu tureckiego ataku pod Chocimiem, dysponował silną armią, którą miał zamiar przerzucić na północ. Chciał w ten sposób odzyskać Inflanty oraz przy pomocy floty hiszpańskiej dokonać desantu w Szwecji i odzyskać koronę szwedzką.

Szlachta jednak uważała, że należy unormować stosunki ze Szwecją i długotrwały rozejm będzie korzystniejszy niż dalsza wojna. Co niestety okazało się mrzonką, gdyż Szwecja niebawem uderzyła ponownie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*