11 września 1939 roku rozpoczęła się bitwa pod Kałuszynem

Tego dnia późnym wieczorem w rejon Kałuszyna dotarła 1 Dywizja Piechoty Legionów pod dowództwem generała Wincentego Kowalskiego.  Kałuszyn był obsadzony przez niemiecką zmotoryzowaną grupę z 11 Dywizji Piechoty podpułkownika Gustava Wagnera.  Drogę odwrotu polskiej dywizji miały zamknąć  dwie niemieckie grupy: „L” pod dowództwem pułkownika Franza Landgrafa i „St” SS-Standartenführera Felixa Steinera.

Pierwsze krwawe starcie miało miejsce na Zawodzie, które rozpoczęła nocna szarża 4 szwadronu 11 Pułku Ułanów dowodzonych przez porucznika Andrzeja Żylińskiego.  Za ułanami ruszył 6 Pułk Piechoty Legionów, który opanował Zawodę i następnie ruszył na centrum miasteczka. Niestety Polacy z powodu braku wsparcia artyleryjskiego musieli się wycofać na skraj miasta gdzie przeszli do defensywy. W Tym czasie główne siły 1 Dywizji Piechoty Legionów rozpoczęły walkę o Kałuszyn.

W nocy z 11 na 12 września około godziny 2:00 I i II batalion z 6 Pułku Piechoty Legionów zaatakowały od frontu niemiecką załogę Kałuszyna.  III Batalion obszedł miasto od północnego wschodu i zaatakował  obsadzone przez wojska niemieckie wzgórze 194,8.  Mimo początkowych trudności Polakom udało się przełamać pierwszą linie obrony niemieckiej. Rankiem Polacy powtórzyli natarcie dzięki któremu udało się wyprzeć  Niemców ze wzgórza, a dwa  niemieckie bataliony z 44 Pułku Piechoty zostały rozbite.  Polacy mogli teraz zaatakować Kałuszyn siłami całej 1 Dywizji Piechoty Legionów wspartej ogniem artylerii lecz Niemcy nie próbowali dalej stawiać oporu i wycofali się w kierunku Siedlec. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk  polskich.

(Źródło zdjęcia: Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*