12 września 1635 roku podpisano rozejm w Sztumskiej Wsi

Tego dnia 1635 roku podpisano rozejm w Sztumskiej Wsi

Rozejm w Sztumskiej Wsi to traktat zawarty między Rzeczpospolitą, a Szwecją. Rokowania trwały od stycznia 1635 roku i udział w niej brali posłowie angielscy, brandenburscy, francuscy i holenderscy. Był przedłużeniem rozejmu w Altmarku.

Podczas rokowań okazało się, iż zawarcie pokoju jest niemożliwe, gdyż Władysław IV nie chciał się zrzec pretensji do tronu szwedzkiego. W rezultacie rozmów zawarto rozejm, który miał trwać do 11 lipca 1661 roku. Szwedzi wycofali się z Prus i przestali pobierać cło, które na dwa lata otrzymał Władysław. Inflanty zostały podzielone.

Zajrzyj też tutaj: Władysław IV Waza – wojownik w czasach pokoju

Rozejm był porażką Władysława i Rzeczypospolitej. Król świetnie przygotował się do wojny. Zreformował armię i wyszkolił armię. W chwili rozmów zmobilizowanych było ok. 21 000 żołnierzy, w tym 12 000 piechoty. Król zakupił 12 okrętów i przystąpił do organizacji floty kaperskiej. Na czele tej armii stał wybitny wódz Stanisław Koniecpolski.

Mimo tego, że Szwecja była już potęgą militarną, w tej chwili po śmierci Gustawa Adolfa była uwikłana w wojnę trzydziestoletnią. Władysław o tym dobrze wiedział przygotowując się do rozprawy z nimi.

Comments are closed.