12 września 1635 roku został podpisany rozejm w Sztumskiej Wsi

Był to traktat zawarty między Rzeczpospolitą, a Szwecją. Rokowania trwały od stycznia 1635 roku i udział w niej brali posłowie angielscy, brandenburscy, francuscy i holenderscy.

Podczas rokowań okazało się, iż zawarcie pokoju jest niemożliwe, gdyż Władysław IV nie chciał się zrzec pretensji do tronu szwedzkiego. W rezultacie rozmów zawarto rozejm, który miał trwać do 11 lipca 1661 roku. Szwedzi wycofali się z Prus i przestali pobierać cło, które na dwa lata otrzymał Władysław. Inflanty zostały podzielone.
Rozejm był porażką Władysława i Rzeczypospolitej. Król świetnie przygotował się do wojny. Zreformował armię i wyszkolił armię. W chwili rozmów zmobilizowanych było ok. 21 tys. żołnierzy, w tym 12 tys. piechoty. Król zakupił 12 okrętów i przystąpił do organizacji floty kaperskiej. Na czele tej armii stał wybitny wódz Stanisław Koniecpolski.
Mimo tego, że Szwecja była już potęgą militarną, w tej chwili po śmierci Gustawa Adolfa była uwikłana w wojnę trzydziestoletnią. Władysław o tym dobrze wiedział przygotowując się do rozprawy z nimi.

Zdj. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*