24 października 1942 roku miał miejsce zamach na Café Club

Tego dnia 1942 roku miał miejsce zamach na Café Club

Zamach na Café Club w Warszawie w 1942 był pierwszym i jednym z dwóch na to miejsce. Do kawiarni wrzucono granaty, kilkudziesięciu Niemców zostało rannych.

Café Club to kawiarnia w Warszawie, zlokalizowana na rogu Alej Jerozolimskich i Nowego Światu w kamienicy przy ulicy Nowy Świat 15/17. Podczas II wojny światowej był to lokal rozrywkowy przeznaczony wyłącznie dla Niemców.

W nocy z 7 na 8 października 1942 roku AK przeprowadziła akcje przeciwko niemieckiemu transportowi kolejowemu – kryptonim „Wieniec”. W odwecie hitlerowcy w nocy z 15 na 16 października 1942 roku wykonali egzekucję 50 więźniów Pawiaka.

Sądzili, że była to akcja przeprowadzona przez komunistów, więc wśród straconych znaleźli się głównie komuniści. W związku z tym Dowództwo Główne Gwardii Ludowej zdecydowało o przeprowadzeniu akcji odwetowej przeciwko Niemcom.

Zaplanowano równoczesny atak na trzy obiekty przeznaczone tylko dla Niemców – wśród nich znalazła się kawiarnia Café Club. Akcją dowodził oficer Sztabu Głównego GL Jan Strzeszewski „Wiktor”. Ustalono termin na dzień 24 października 1942 roku.

Zamachu miał dokonać oficer sztabu okręgu Warszawa-Miasto GL Roman Bogucki „Suchy”, przy pomocy dwóch bojowców z dzielnicy Powiśle. Jednak ci drudzy nie stawili się w miejscu zbiórki, w ich miejsce w zamachu wzięli udział dowódca GL dzielnicy Powiśle Tadeusz Findziński „Olek” oraz Jerzy Duracz „Jurek”. Po dojściu do celu o godzinie 19:00 Roman Bogucki wrzucił przez okno do wnętrza kawiarni wiązkę granatów, która eksplodując poraniła kilkanaście osób.

Uczestnicy zamachu, pomimo ostrzału, wycofali się bez strat. Zamach na Café Club przyniósł kilkudziesięciu rannych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*