Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

13 września 1982 roku sowieccy żołnierze dokonali zbrodni wojennej w miejscowości Padkwab-e Szan

13 września 1982 roku sowieccy żołnierze dokonali zbrodni wojennej w miejscowości Padkwab-e Szan

13 września żołnierze radzieccy podpalili 105 mieszkańców wsi Pedkwab-e Szan w prowincji Logar. Użyli do tego ropy naftowej, pentrytu i dwunitrotoluenu. Zbrodnia została potępiona 10 grudnia na sesji Trybunału Narodów. Podobne zdarzenie miało miejsce w Kaszam Kala.

Wojna w Afganistanie była wyjątkową brutalną i obie strony popełniały zbrodnie. Armia sowiecka,jej dowódcy i władzę starały się ograniczać tego typu incydenty które dawały popularność mudżahedinom. Prokuratorzy wojskowi z ZSRR mieli pełne ręce roboty, sprawy dotyczyły mordów, brania narkotyków, kradzieży, dezercji, aktów przypadkowej agresji wobec ludności cywilnej. Winnych wysyłano do karnych batalionów, więzienia, czasem rozstrzeliwano. W momencie zakończenia wojny w więzieniu Kabulu przebywało 2 500 żołnierzy sowieckich. Z powodu braku pełnych źródeł liczba spraw może być spekulowana, wg z źródeł prokuratorzy wznieśli prawie 6 500 spraw przeciwko żołnierzom. Żołnierze tłumaczyli się okrucieństwem wojny oraz zachowaniami przeciwnika „oni zrobili to nam, wobec tego mamy prawo zrobić to samo im”. Pomimo prokuratury, część spraw Armia Czerwona, próbowała zataić lub zrzucić odpowiedzialność na wroga. Sowieci stosowali okrutne metody zeznań, przy których potrafili podpalać ręce naftą,czy wystawiać nagich jeńców na mróz. Ścigane zbrodnie nie dotyczyły masowo bombardowanych wiosek w Afganistanie podejrzewanych o sprzyjanie mudżahedinom- uznawano to za część działań wojennych.

Również mudżahedini prowadzili bardzo okrutną wojnę-grozili kobietom, torturowały jeńców, ścinali im głowy, masowo likwidowali „szpiegów” i „kolaborantów”- jest znany przykładowo przypadek jak ludzie Masuda wzięli do nie woli tysiąc Afgańczyków, większość rozstrzelali. Zachowanie powstańców wynikało nie tylko z reakcji na postępowanie Armii Czerwonej i jej sojuszników. Takie reguły prowadzenia walki w Afganistanie są tradycją- widać to także dziś na wojnie z talibami.

Na zdjęciu zniszczona przez sowietów afgańska wioska-źródło wikipedia.

PartnerzyPrzewiń do góry