Fryderyk Chopin

17 października 1849 roku zmarł Fryderyk Chopin

Tego dnia 1849 roku zmarł Fryderyk Chopin

Wielki kompozytor, Fryderyk Chopin, zmarł w Paryżu, gdzie zamieszkał po rozstaniu się z Georges Sand. Popadł wówczas w wielkie przygnębienie, które z pewnością pogorszyło jego stan zdrowia. Również jego ostatnia podróż do Anglii i Szkocji, gdzie udał się w 1848 r. z Jane Sterling, była bardzo męcząca, a po powrocie przyjaciele wynajęli mu i opłacali mieszkanie w Chaillot.

Opiekowała się nim jedna z nianiek, którą wynajęła rodzina Czartoryskich, a artysta na chwilę poczuł się lepiej, przyjmował gości i nawet przestał brać lekarstwa. Poprawa stanu zdrowia nie trwała jednak długo, lekarze zdiagnozowali ostatnie stadium choroby, chciał on zobaczyć się przed śmiercią z siostrą Ludwiką.

Zmarł w otoczeniu kilkorga bliskich mu osób około godziny 2:00 w nocy 17 października 1849 roku, a na świadectwie zgonu jako przyczynę lekarz wpisał gruźlicę. Auguste Clésinger wykonał pośmiertny odlew twarzy i dłoni artysty, zaprojektował też i wykonał jego nagrobek.

Msza żałobna odbyła się dopiero 30 października w paryskim kościele Św. Magdaleny. Liczny kondukt żałobny, któremu przewodniczył książę Adam Jerzy Czartoryski, przeszedł na Cmentarz Père-Lachaise, gdzie zmarłego artystę pożegnały dźwięki „Requiem” Mozarta oraz Marsza Żałobnego jego własnego autorstwa.

Koszty pogrzebu i pomnika nagrobnego pokryła Jane Stirling. Ona też opłaciła powrót do Warszawy siostry Chopina Ludwiki, która przewiozła do kraju serce kompozytora, które spoczęło ono w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*