18 lipca 1898 roku Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem Curie odkryła Polon

Tego dnia 1898 roku Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem Curie odkryła Polon

Polon swą nazwę zawdzięcza ojczyźnie naszej noblistki. Maria Skłodowska-Curie, nadając swojemu odkryciu taką nazwę, chciała zwrócić uwagę świata na swój kraj. Ziemie polskie znajdowały się pod zaborami.

Jak udało się odkryć polon?

Jest to pierwiastek chemiczny o symbolu Po i liczbie atomowej 84. Maria Skłodowska-Curie zbadała radioaktywność uraninitu (rzadki minerał promieniotwórczy). Po tym, jak oddzieliła radioaktywny uran i tor, ustaliła że ​​pozostały materiał był nadal radioaktywny. Była to wskazówka, że są w niej inne pierwiastki promieniotwórcze. Następnie najpierw wydzielała Po, a później także rad.

Po jest niebezpiecznym pierwiastkiem. Jego właściwości zagrażają zdrowiu. Czy wiesz, że kilkadziesiąt lat temu naukowcy udowodnili, że tytoń i dym papierosowy zawierają w sobie polon-210?

Przeczytaj o historii odurzenia.

Z przeszłości znamy parę przypadków rzekomego zatruciem polonem. Na przykład Aleksandr Litwinienko, były tajny agent KGB i krytyk rosyjskiego rządu. Miał zostać zamordowany polonem-210. Tak donieśli brytyjscy toksykolodzy 24 listopada 2006 roku, dzień po jego śmierci.

Drugim przykładem jest Yasser Arafat (1929-2004), przywódca Organizacji Wyzwolenia Palestyny. W 2012 roku OWP zezwoliła na ekshumację jego ciała i zbadanie przez grupę ekspertów francuskich, rosyjskich i szwajcarskich.

14 października 2013 roku holenderski dziennik De Telegraaf poinformował, że badacze w Lozannie znaleźli niewyjaśnione i wysokie poziomy tej substancji (polonu). Potwierdzałoby to celowe zatrucie Jasera Arafata. Wyniki opublikowano w czasopiśmie medycznym The Lancet. Dzień później rosyjscy naukowcy powiedzieli, że w szczątkach nie znaleźli polonu.

Broń jądrowa

Polon był również źródłem neutronów w broni jądrowej. Na przykład w amerykańskich bombach atomowych Little Boy i Fat Man, które zostały zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki. Do uruchomienia reakcji łańcuchowej zastosowano inicjatory wykonane z polonu i berylu.

Polon wytwarza 140 watów ciepła na gram. Był więc używany w krótkotrwałych bateriach jądrowych. Takich jak radzieckie pojazdy księżycowe Łunochod 1 i Łunochod 2. Wydajność cieplna wystarcza do stopienia bryły polonu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*