19 lipca 1333 roku rozegrała się bitwa pod Halidon Hill

Tego dnia 1333 roku miała miejsce bitwa pod Halidon Hill

Bitwa pod Halidon Hill rozegrała się pomiędzy angielską armią pod wodzą króla Edwarda III, a szkockimi siłami dowodzonymi przez sir Archibalda Douglasa. Była to jedna z walk stoczonych podczas drugiej wojny o niepodległość Szkocji. Bitwa zakończyła się całkowitą porażką Szkotów.

Po pokonaniu wojsk wiernych królowi Dawidowi II pod Dupplin Moor w sierpniu 1332 roku, Edward Balliol który rościł sobie prawa do tronu szkockiego, udał się do Scone, gdzie doprowadził do swojej koronacji. W listopadzie tego samego roku w Roxburghu uznał zwierzchnictwo Edwarda III nad Szkocją i obiecał mu hołd lenny. Jednak w grudniu, koalicja Szkotów wiernych Dawidowi II pod wodzą nowego regenta, sir Archibalda Douglasa, pokonała Balliola w bitwie pod Annan i wygnała go z kraju.

Wiosną 1333 r. Balliol powrócił na czele wojsk angielskich i obległ Berwick. W maju dołączył do niego król Edward III, który poparł pretensje Balliola do tronu szkockiego. W lipcu Szkoci dowodzeni przez Douglasa w sile 13 tysięcy, ruszyli na pomoc oblężonemu Berwick i doprowadzili do bitwy pod Halidon Hill z wojskami angielskimi liczącymi około 9 tysięcy ludzi.

Siły angielskie ustawiły się w pozycji obronnej, uszykowane w trzy rzuty na wzgórzu wznoszącym się nad wszystkimi podejściami do Berwick. Edward III spieszył swoich konnych rycerzy, osłaniając skrzydła każdego z ich rzutów oddziałami łuczników. Atak Szkotów rozbił się o czoło armii angielskiej i poniósł ciężkie straty od ostrzału łuczników, po czym wojska króla angielskiego przeszły do kontrataku i całkowicie zniszczyły armię szkocką.

Wśród poległych znalazł się sam Archibald Douglas, sześciu earlów, siedemdziesięciu baronów, pięciuset rycerzy i giermków oraz niewiadoma liczba prostych włóczników – w sumie nie do końca można oszacować straty Szkotów, jednak było one bardzo wysokie. Po stronie angielskiej zginęło ponoć zaledwie 15 ludzi, najprawdopodobniej jednak mówi się o stratach rzędu od 50 do 400 zabitych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*