26 grudnia 1944 roku zakończyła się obrona Bastogne

Obrona Bastogne to jeden z najważniejszych epizodów podczas niemieckiej ofensywy w Ardenach. Belgijskiego miasteczka od 19 grudnia broniła amerykańska 101 Dywizja Powietrznodesantowa oraz część 10. Dywizji Pancernej, resztki rozbitej 110. Dywizji Piechoty i oddziały 9. Dywizji Pancernej wsparte przez trzy bataliony artylerii 155 mm i dodatkowy batalion artylerii polowej. Naprzeciw siebie mieli niemieckie dwie dywizje pancerne oraz dwie dywizje piechoty.

Niemcy chcieli zlikwidować amerykańską enklawę i spokojnie kontynuować ofensywę w Ardenach. Okrążeni obrońcy sami nie wierzyli, że uda się im obronić miasteczko. Sytuacja była zła. Panowały bardzo duże mrozy. Grudzień 1944 roku był najzimniejszym miesiącem, odkąd zaczęto notować temperatury. Pogoda nie pozwalała na zrzucanie zaopatrzenia aż do 23 grudnia.

26 grudnia nastąpiło przełamanie okrążenia i do Bastogne dotarły czołgi z 37. Batalionu podpułkownika Creightona Abramsa. Wcześniej batalion zajął wieś Assenios. Przebity korytarz szybko został poszerzony i zabezpieczony. Następnie dwa amerykańskie korpusy wsparte dywizją pancerną oraz dywizją powietrznodesantową zaatakowały „wybrzuszenie” w linii frontu w celu jego zlikwidowania. Tak zakończyło się oblężenie Bastogne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*