24 kwietnia 1915 roku rozpoczęła się rzeź Ormian

Tego dnia 1915 roku rozpoczęła się rzeź Ormian, czyli drugie po Holocauście najlepiej udokumentowane ludobójstwo czasów nowożytnych, dokonane przez władze państwowe na grupie etnicznej

W latach 1915-1917 Turcy dopuścili się serii brutalnych ataków i deportacji w stosunku do mniejszości ormiańskiej zamieszkującej Imperium Osmańskie, co określa się jako rzeź Ormian. Za początek tych wydarzeń uznaje się noc z 24 na 25 kwietnia 1915 roku, kiedy to Turcy aresztowali w Stambule 250 intelektualistów, polityków i przedsiębiorców ormiańskich oraz wprowadzili „Tymczasowe Prawo Deportacyjne”.

By upamiętnić ten dzień, każdego 24 kwietnia obchodzony jest Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim. Większość historyków zgodnie twierdzi, iż w masowych deportacjach i masakrach zginęło 1,5 mln Ormian. Według tureckich historyków liczba ofiar waha się od 300 do 500 tysięcy. Należy również dodać, że Turcja nie uznaje tej zbrodni za ludobójstwo, w odróżnieniu od większości krajów UE. Sejm Polski przyjął w tej sprawię uchwałę w 2005 roku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*