23 września 1939 roku major Henryk Dobrzański ps. „Hubal” sformował pierwszy oddział partyzancki

„Hubal” – W 110. Rezerwowym Pułku Ułanów major Henryk Dobrzański pełnił funkcję zastępcy dowódcy pułku. Pułk działał w składzie Brygady rezerwowej Kawalerii „Wołkowysk” lecz 20 września w rejonie Grodna dowódca pułku podpułkownik Jerzy Dąbrowski postanowił odłączyć się od brygady i skierował się do Puszczy Augustowskiej. Tam postanowiono o ruszeniu na pomoc oblężonej Warszawie. W dniu 23 września doszło do potyczki z niemieckim oddziałem zmotoryzowanym, która doprowadziła do dużych strat w Pułku. Podpułkownik Dąbrowski rozkazał rozwiązać oddział lecz część oficerów i żołnierzy na czele z majorem Dobrzańskim postanowiła walczyć dalej. Pozostali żołnierze mieli rozejść się do domów lub udać się na Litwę. Grupa majora Dobrzańskiego liczyła około 180 żołnierzy i zabrała ze sobą część pułkowej kasy, 1 działo, kuchnię polową, 3 ckm-y oraz 1 taczankę. Tak powstał Oddział Wydzielony Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego.

Oddział Hubala początkowo ruszył na pomoc Warszawie lecz po wyczerpującym marszu i serii potyczek z Niemcami 28 września w majątku Krubki odebrano wiadomość o kapitulacji stolicy. Major zdecydował o dalszym marszy na południe w celu przedostania się do Rumunii lub na Węgry a następnie do Francji. Dał swoim żołnierzom możliwość wyboru: iść z nim lub wrócić do domu. Ostatecznie zostało przy nim kilkudziesięciu żołnierzy w tym większość oficerów.

Po dotarciu w Góry Świętokrzyskie major Dobrzański zdecydował o zaniechaniu dalszego marszu zagranicę. Postanowił pozostać w tym rejonie i prowadzić walkę partyzancką do czasu ofensywy alianckiej, której oczekiwano na wiosnę 1940 roku. Po tej decyzji część żołnierzy opuściła oddział. Wszyscy oficerowie i żołnierze, którzy pozostali, przybrali konspiracyjne pseudonimy.

Major Henryk Dobrzański poległ 30 kwietnia 1940 roku. Oddział działał jeszcze do 25 czerwca wtedy ostatecznie został rozwiązany na wieści o klęsce Francji.

(Na zdjęciu: Hubal ze swoimi żołnierzami w 1939 roku. Źródło zdjęcia: Wikipedia).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*