Joachim Murat

25 marca 1767 roku urodził się Joachim Murat

Tego dnia 1767 roku urodził się Joachim Murat

Joachim Murat był jednym z najlepszych dowódców wielkich zagonów kawalerii epoki napoleońskiej. Urodzony w Gaskonii Francuz szybko dorobił się generalskich szlifów w okresie wojen Bonapartego we Włoszech. Zaskarbił sobie jego przyjaźń i dzięki temu był już zawsze darzony jego opieką. Murat walczył w prawie wszystkich kampaniach epoki rewolucji i Cesarstwa.

Zajrzyj też tu: Borodino 1812-Verdun 1916. Porównanie dwóch najbardziej krwawych bitew XIX i XX wieku

Wyróżnił się m.in. pod Marengo, Jeną, Borodino, Dreznem. Był orędownikiem sprawy polskiej i przyjacielem ks. Poniatowskiego. W 1806r. wyzwolił Warszawę. W 1808r. został, mimo swych starań o hiszpańską koronę, osadzony na tronie Neapolu. Po przegranej bitwie lipskiej w 1813r. opuścił Napoleona i udał się do Neapolu starając się utrzymać swe Królestwo we władaniu.

Ponieważ kongres wiedeński nie dotrzymał zobowiązania i odebrał mu koronę, Murat podczas tzw. „lotu orła” poparł Napoleona i chcąc odzyskać dlań Włochy, a przede wszystkim Neapol, wylądował na wybrzeżu kalabryjskim, gdzie został złapany przez miejscową ludność popierającą Ferdynanda I, a następnie rozstrzelany 13 października 1815r.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*