26 maja 1584 roku na dziedzińcu zamku wawelskiego został ścięty Samuel Zborowski

Samuel Zborowski – Ród Zborowskich był bardzo wpływową rodziną z Małopolski. Podczas drugiego bezkrólewia miał ogromy wpływa na elekcję Stefana Batorego. Niestety nowy władca postawił na Jana Zamoyskiego, a ten nie przepadał za Zborowskimi. Animozje między nimi rosły.

Jeden z braci Zborowskich, Samuel podczas panowania Walezego został skazany na banicję za zabójstwo Andrzeja Wapowskiego. W tym czasie przebywał w Siedmiogrodzie, gdzie ukazywał tajniki życia politycznego Batoremu w Rzeczypospolitej. Podczas wojen moskiewskich walczył w armii królewskiej, jednak nie zdołał wyjednać przebaczenia. Ruszył na Sicz, gdzie przewodził wyprawami kozackimi na Tatarów Turków. Ponoć działał w porozumieniu z królem, który przygotowywał wojnę z Turcją.
Ostatecznie doszło jednak do rozejścia się dróg Samuela z królem. Ten za niewdzięczność monarchy zaczął głośno się odgrażać.

W maju 1584 roku łamiąc wszelkie prawa Zamoyski schwytał go w okolicach Krakowa. Prawdopodobnie za aprobatą króla Zamoyski 26 maja 1584 roku ściął go na Wawelu, co również było złamaniem prawa, gdyż Samuel był skazany na banicję, a nie na infamię.

Sprawa ta wywołała napięcia między królem i szlachtą.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*