27 września 1939 roku zakończyła się bitwa pod Władypolem

Bitwa pod Władypolem – Po wycofaniu się z bitwy pod Tomaszowem Lubelskim Oddziały Nowogródzkiej Brygady Kawalerii gen. Władysława Andersa zgodnie z rozkazami postanowiły przebijać się do granicy z Rumunią.

25 września na drodze polskich oddziałów stanęły wojska niemieckie, nie doszło jednak do wymiany ognia gdyż Niemcy zgodzili się przepuścić Polskie oddziały w zamian za wypuszczenie jeńców. Generał Anders starał się unikać walk z oddziałami niemieckimi, lecz niestety 26 września dalszy marsz uniemożliwiły oddziały 12 armii Sowieckiej, które nie przyjęły polskich parlamentariuszy mających negocjować swobodne przejście ku granicy i następnie ostrzelały polskie oddziały.

Doszło do kilku bitew i potyczek w rejonie miejscowości Dernaków i Wola Sudkowska oraz pod Władypolem stoczonych w dniach 26 i 27 września 1939 roku, w których oprócz oddziałów Nowogrodzkiej Brygady Kawalerii brał udział również 19 Pułk Ułanów Wołyńskich, którego resztki dołączyły do Brygady po rozbiciu Wołyńskiej Brygady Kawalerii w bitwie pod Jacnią, 4 Pułk Ułanów Wileńskich z Wileńskiej Brygady Kawalerii i 1 Pułk Szwoleżerów z Mazowieckiej Brygady Kawalerii. Sowieci dążyli do całkowitego okrążenia polskich oddziałów i zniszczenia ich, chcąc tego uniknąć generał Anders wydał rozkaz 25 i 27 pułkowi ułanów wycofania się w kierunku Rajtarowic. 9 dywizjon artylerii konnej miał zniszczyć działa (nie było amunicji) i odchodzić w tym samym kierunku. 25 Pułk Ułanów miał osłaniać odwrót. Z 26 Pułkiem odchodził generał Anders ze sztabem Brygady.

Po bitwie pod Władypolem rozbite oddziały Nowogródzkiej Brygady Kawalerii wycofywały się, tocząc walki w półokrążeniu i w małej odległości. Generał Anders widząc całkowite okrążenie brygady nakazał rozformowanie Nowogrodzkiej BK i przedzieranie się drobnych pododdziałów ku granicy z Węgrami.

29 września grupa z generałem Andersem została zaatakowana przez sowietów w miejscowości Jesionki Stasiowe koło Sambora. Generał Anders dwukrotnie ranny oddał się do niewoli. Bitwa pod Władypolem zakończyła się klęską i rozproszeniem oddziałów Nowogródzkiej Brygady Kawalerii. Polacy w bitwach i potyczkach zniszczyli około 20 sowieckich czołgów.

(Fot. Wikipedia).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*