27 września 1939 roku zakończyła się bitwa pod Władypolem

Tego dnia 1939 roku zakończyła się bitwa pod Władypolem

Bitwa pod Władypolem to starcie sił polskich z sowieckimi, zakończone zwycięstwem Armii Czerwonej.

Po wycofaniu się z bitwy pod Tomaszowem Lubelskim Oddziały Nowogródzkiej Brygady Kawalerii gen. Władysława Andersa zgodnie z rozkazami postanowiły przebijać się do granicy z Rumunią.

25 września na drodze polskich oddziałów stanęły wojska niemieckie. Nie doszło jednak do wymiany ognia, gdyż Niemcy zgodzili się przepuścić polskie oddziały w zamian za wypuszczenie jeńców. Generał Anders starał się unikać walk z oddziałami niemieckimi.

Niestety 26 września dalszy marsz uniemożliwiły oddziały 12. armii sowieckiej, które nie przyjęły polskich parlamentariuszy, mających negocjować swobodne przejście ku granicy. Następnie ostrzelały polskie oddziały.

Doszło do kilku bitew i potyczek w rejonie miejscowości Dernaków i Wola Sudkowska oraz pod Władypolem stoczonych w dniach 26 i 27 września 1939 roku, w których oprócz oddziałów Nowogrodzkiej Brygady Kawalerii, brał udział również:

  • 19. Pułk Ułanów Wołyńskich, którego resztki dołączyły do Brygady po rozbiciu Wołyńskiej Brygady Kawalerii w bitwie pod Jacnią,
  • 4. Pułk Ułanów Wileńskich z Wileńskiej Brygady Kawalerii,
  • 1. Pułk Szwoleżerów z Mazowieckiej Brygady Kawalerii.

Sowieci dążyli do całkowitego okrążenia polskich oddziałów i zniszczenia ich. Chcąc tego uniknąć, generał Anders wydał rozkaz 25. i 27. pułkowi ułanów wycofania się w kierunku Rajtarowic. 9. dywizjon artylerii konnej miał zniszczyć działa (nie było amunicji) i odchodzić w tym samym kierunku. 25. Pułk Ułanów miał osłaniać odwrót. Z 26. Pułkiem odchodził generał Anders ze sztabem Brygady.

Po bitwie pod Władypolem rozbite oddziały Nowogródzkiej Brygady Kawalerii wycofywały się, tocząc walki w półokrążeniu i w małej odległości. Generał Anders widząc całkowite okrążenie brygady nakazał rozformowanie Nowogrodzkiej BK i przedzieranie się drobnych pododdziałów ku granicy z Węgrami.

29 września grupa z generałem Andersem została zaatakowana przez sowietów w miejscowości Jesionki Stasiowe koło Sambora. Generał Anders dwukrotnie ranny oddał się do niewoli. Bitwa pod Władypolem zakończyła się klęską i rozproszeniem oddziałów Nowogródzkiej Brygady Kawalerii.

Polacy w bitwach i potyczkach zniszczyli około 20 sowieckich czołgów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*