28 maja 585 roku p.n.e. miała miejsce bitwa nad rzeką Halys, zakończonej rozejmem z powodu zaćmienia słońca

Bitwa nad rzeką Halys – Do wojny doszło w wyniku ekspansji w kierunku zachodnim, wywodzących się z terenów dzisiejszego Iranu Medów. W centralnej części półwyspu Azja Mniejsza (ob. Turcja) natrafili oni na zdecydowany opór potężnego wówczas państwa Lidyjskiego, rządzonego przez króla Alyattesa. Przez klika lat konfliktu żadna ze stron nie potrafiła jednak przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Kulminacyjnym momentem stała się bitwa nad rzeką Halys (ob. Kızılırmak/Kyzył Irmak), stoczona w szóstym roku wojny. Jak pisze historyk grecki Herodot, tego dnia, jak przewidział już Tales z Miletu „dzień ustąpił przed nocą”. Doszło do całkowitego zaćmienia słońca, co obie strony uznały za potężny znak i czym prędzej zaprzestały walk. Wkrótce też zawarto pokój przypieczętowany małżeństwem córki Alyattesa Aryenis z Astyagesem, synem medyjskiego króla Kyaksaresa.

Dzień bitwy ustalono bardzo dokładnie, dzięki obserwacjom astronomicznym i możliwości wskazania dokładnego momentu zaćmienia.

Mapa – Wikimedia Commons

One Comment

  1. Andrzej

    Przy takich rewelacjach zawsze zastanawia mnie według którego kalendarza podawane są daty. Czy to kalendarz obecny (gregoriański, cofnięty odpowiednio daleko) czy może juliański, który obowiązywał przed reformą w XVI wieku (różnica kilku-kilkunastu dni). Czy może jeszcze inny. Powinno być to zawsze sprecyzowane

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*