28 maja 585 roku p.n.e. miała miejsce bitwa nad rzeką Halys

Tego dnia 585 roku p.n.e. miała miejsce bitwa nad rzeką Halys, zakończona rozejmem z powodu zaćmienia słońca

Bitwa nad rzeką Halys zakończyła się, ponieważ… doszło do zaćmienia słońca. Dzięki temu wiemy, jakiego dnia dokładnie rozegrała się bitwa, mimo, iż było to w VI wieku p.n.e.!

Do wojny doszło w wyniku ekspansji w kierunku zachodnim, wywodzących się z terenów dzisiejszego Iranu Medów. W centralnej części półwyspu Azja Mniejsza (ob. Turcja) natrafili oni na zdecydowany opór potężnego wówczas państwa Lidyjskiego, rządzonego przez króla Alyattesa.

Przez klika lat konfliktu żadna ze stron nie potrafiła jednak przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Kulminacyjnym momentem stała się bitwa nad rzeką Halys (ob. Kızılırmak/Kyzył Irmak), stoczona w szóstym roku wojny. Jak pisze historyk grecki Herodot, tego dnia, jak przewidział już Tales z Miletu „dzień ustąpił przed nocą”.

Doszło do całkowitego zaćmienia słońca, co obie strony uznały za potężny znak i czym prędzej zaprzestały walk. Wkrótce też zawarto pokój przypieczętowany małżeństwem córki Alyattesa Aryenis z Astyagesem, synem medyjskiego króla Kyaksaresa. Dzień bitwy ustalono bardzo dokładnie, dzięki obserwacjom astronomicznym i możliwości wskazania dokładnego momentu zaćmienia.

One Comment

  1. Przy takich rewelacjach zawsze zastanawia mnie według którego kalendarza podawane są daty. Czy to kalendarz obecny (gregoriański, cofnięty odpowiednio daleko) czy może juliański, który obowiązywał przed reformą w XVI wieku (różnica kilku-kilkunastu dni). Czy może jeszcze inny. Powinno być to zawsze sprecyzowane