atak UPA na Bitków

29 marca 1943 roku miała miejsce zbrodnia w Pendykach

Tego dnia 1943 roku oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) dokonała zbrodni w miejscowości Pendyki. W wyniku rzezi życie straciło około 150 Polaków

Zbrodnia w Pendykach miała miejsce w 1943 roku i przyniosła 150 ofiar. Mimo, że Polacy starali przygotować się do napadu Ukraińców to zostali całkowicie zaskoczeni. Atak nastąpił w godzinach porannych tymczasem spodziewano się go w nocy.

Napastnicy ostrzelali wieś z pocisków zapalających. Część ofiar zamordowali wrzucając je do podpalonych budynków. Polacy próbowali ratować się ucieczką przez podmokłe łąki i pola lecz w ślad za nimi ruszyli upowcy. W tym czasie trwało grabienie mienia Polaków. Warto zaznaczyć, że jedyna mieszkająca we wsi rodzina ukraińska nie wzięła udziału w tym procederze i pomogła jednej z polskich rodzin ukrywając ją u siebie.

Dzień po ataku Polacy, którzy zdołali ukryć się w lesie powrócili do wsi odnajdując na miejscu około 150 ciał. Następnie ocaleni udali się do Cumania gdzie skontaktowali się z oddziałem Wehrmachtu od którego otrzymali broń i eskortę. Po powrocie do wsi pogrzebano ciała ofiar.

One Comment

  1. W Pendykach mieszkała moja babcia. Do dzis wspomina jak zginął jej ojciec który próbował skryć się z grupka ludzi w stodole która została spalona wraz z nimi. :/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*