30 października 1611 roku miała miejsce koronacja Gustawa II Adolfa

Tego dnia 1611 roku miała miejsce koronacja Gustawa II Adolfa Wazy

Koronacja Gustawa II Adolfa z dynastii Wazów miała miejsce w 1611 roku. Gustaw II Adolf zwany „Lwem Północy”, urodził się 9 grudnia 1594 roku w Sztokholmie jako syn króla Karola IX Sudermańskiego i Krystyny Holstein-Gottorp. Od małego związany był z armią. Już w wieku 6 lat towarzyszył ojcu w kampanii wojennej, a od 10 roku życia brał udział w naradach politycznych i spotkaniach z ambasadorami.

W wieku 17 lat, po śmierci ojca, objął tron szwedzki jako: „król Szwecji, Gotów i Wenedów, Wielki Książę Finlandii, książę Estonii, Karelii, pan Ingrii”. Do jego pierwszych decyzji należało potwierdzenie wszystkich praw i przywilejów nadanych stanom przez poprzedników. Sprawne działania polityczne zapewniły mu w 1613 roku pokój z Danią i Polską, by w rok później wkroczyć z wojskami na tereny Państwa Carów. Toczona tam do 1617 roku kampania pozwoliła Szwedom zatrzymać Ingrię i Karelię.

Cały czas prowadził też szeroko zakrojone działania zmierzające do zreformowania kraju. Zreformował między innymi administrację centralną, sądy, skarb oraz zmodernizował wojsko, tworząc najlepszą i najbardziej karną armię czasów wojny 30-letniej.

Ponadto rozwinął szkolnictwo, przez założenie licznych gimnazjów i odnowienie uniwersytetu w Uppsali oraz utworzenie uniwersytetu w Dorpacie. Do 1622 roku odebrał Rzeczypospolitej znaczącą część Inflant wraz z Rygą.

Zawarty w 1622 roku rozejm w Mitawie dał mu czas na stworzenie nowych planów wojennych i dokończenie reform wojska. Dzialania wznowił w 1625 roku, odbierając Rzeczypospolitej Dorpat, Birże i część Kurlandii. Rok później przerzucił wojska do Prus Książęcych zajmując przy tym Elbląg i Malbork.

W roku 1629 zawarł pokój w Altmarku, wstrzymujący jego dalszą ekspansję na pomorzu. Dało mu to wolną rękę do rozpoczęcia długofalowych działań przeciwko Habsburgom. W 1630 roku na dobre wkroczył na tereny Rzeszy, gdzie będąc wspieranym przez protestanckich książąt Rzeszy odniósł szereg zwycięstw nad wojskiem cesarskim. Zginął w czasie bitwy pod Lützen, 16 listopada 1632 roku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*