Kaligula

31 sierpnia 12 roku urodził się Kaligula

Tego dnia 12 roku przyszedł na świat Gaius Iulius Caesar Germanicus, znany jako Kaligula

Kaligula, a właściwie Gaius Iulius Caesar Germanicus, to trzeci cesarz rzymski, który rządził Rzymem w latach 37-41.

Kaligula urodził się w Anzio w pobliżu Rzymu. Dzieciństwo spędził w obozach wojskowych nad Renem, gdzie stacjonował jego ojciec Germanik. Tam też dorobił się przydomku „Kaligula”, pochodzącego od nazwy wojskowych sandałów – caligae.

Zajrzyj tu: Morderstwa, seks i szaleństwo, czyli legenda o cesarzu Kaliguli

Jako, że rodzice często pokazywali go w stroju żołnierza, otrzymał przydomek „Caligula” („bucik”) i traktowany był jako maskotka armii. W 17 roku rodzina Gajusza przeniosła się na wschód, gdzie zmarł jego ojciec. Kilka lat później, matkę zesłano na wyspę Pandaterię, a starszych braci uwięziono. Po tych wydarzeniach, zaopiekowała się nim babka Antonia, którą musiał szanować nawet cesarz Tyberiusz.

Otaczany był donosicielami, którzy obserwowali każdy jego krok. W 37 roku po śmierci Tyberiusza i za wstawiennictwem prefekta pretorianów, osiągnął władzę cesarską. Już wtedy ujawniły się poważne zaburzenia psychiczne nowego cesarza.

Oprócz najbardziej znanego przykładu szaleństwa, jakim było ustanowienie konsulem własnego wierzchowca, cesarz roztrwonił pieniądze, rozpoczął konfiskatę majątków i masową likwidację przeciwników politycznych.

Kaligula został zamordowany 24 stycznia 41 roku w drodze między teatrem a pałacem cesarskim.

Władzę nad Imperium objął po nim Klaudiusz.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*