4 lipca 1807 roku urodził się Giuseppe Garibaldi

Giuseppe Garibaldi urodził się 4 lipca 1807 roku w Nicei. W dzieciństwie uczył się od weterana wojen napoleońskich, który nauczył go języka włoskiego i miłości do kraju. Następnie Garibaldi pracował jako marynarz.

Ok. 1833 roku wstąpił do organizacji Młode Włochy i obiecał walczyć o wyzwolenie ojczyzny spod panowania austriackiego aż do śmierci. Przystąpił także do związku karbonariuszy i brał udział w powstaniu sabaudzkim w Piemoncie.

Wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie dowodził flotą urugwajską i powołał legion „czerwonych koszul”. Kolor ten stał się symbolem rewolucji, a koszule charakterystycznym znakiem oddziałów Garibaldiego. W latach 40. skutecznie bronił urugwajskiej stolicy przed Argentyńczykami.

Po wybuchu wiosny ludów Garibaldi powrócił do Włoch. Wziął udział w walkach tego wydarzenia i zaangażował się w sprawę narodową. W 1859 roku przystąpił do wojny francusko-austriackiej. Rok później stanął na czele tzw. „wyprawy tysiąca koszul” i walczył w Królestwie Obojga Sycylii. Sytuacja na Półwyspie apenińskim wyglądała następująco: od północy szły wojska na czele z Wiktorem Emanuelem II, a od południa Giuseppe Garibaldiego. 26 października obaj dowódcy spotkali się pod Teano, gdzie Garibaldi uznał Wiktora Emanuela za króla Włoch. Inaczej zachował się inny włoski rewolucjonista – Giuseppe Mazzini, który nie wyparł się swoich poglądów republikańskich i udał się na emigrację.

Giuseppe Garibaldi zmarł 2 czerwca 1882 roku. Jest jedną z najważniejszych postaci w całej historii Włoch.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*